Szachy cieszą się ogromną popularnością nie tylko na Starym Kontynencie. Azjatyckie społeczeństwo chętnie praktykuje opartą na nieco innych zasadach grę Xiangqi.
Gry rozgrywane na planszach, to jedna z najstarszych form rozrywki. W czasach, gdy nie tylko nie było komputera czy Internetu, lecz ludziom nie śniło się nawet o elektryczności, w jakiś sposób trzeba było organizować sobie czas wolny. Jak się okazało, gry planszowe nadają się do tego wyśmienicie. Obecnie rynek gier planszowych przeżywa swoisty renesans. Gry tego typu wracają do łask, a w wielu kawiarniach wydzielone są specjalne strefy, w których można w spokoju zagrać w ulubioną grę planszową.
Jak przy każdej grze, także przy chińskich szachach każdy, kto podczas rozgrywki chciałby spróbować swoich sił z przeciwnikiem, najpierw powinien opanować główne zasady, a te, przynajmniej osobie początkującej, mogą się wydawać skomplikowane. Prócz zasad, trzeba mieć też oczywiście odpowiednią planszę do gry. Istnieje również wiele serwisów, na których w chińskie szachy można zagrać online.
Pionki i figury w chińskich szachach poruszają się nieco inaczej, niż zdążyliśmy się do tego przyzwyczaić w tradycyjnej wersji szachów. Mogą się one poruszać wyłącznie po skrzyżowanych liniach. Na samym początku, każdy z graczy ma trzy rzędy wyjściowych pionków oraz figur. W tradycyjnej wersji szachów występuje królowa. Tu jej nie spotkamy. Została wyeliminowana na rzecz dwóch dodatkowych doradców. Jest za to król, ale rządzić może jedynie z terytorium pałacu. I nie jest nazywany królem, lecz generałem. Na szczęście nie jest sam w pałacu. Razem z nim muszą tam przebywać dwaj doradcy; ci sami, którzy w grze pojawili się zamiast królowej. Gra kończy się w momencie, gdy zostanie zablokowana możliwość ruchów u przeciwnika lub kiedy pochwyci się generała.
Chińskie szachy (象棋) zawsze przyciągają uwagę nowych graczy. Podczas nauki można poznać podstawowe zasady i strategie…
Opublikowany przez World’s Boards Czwartek, 15 października 2020
Patrząc na planszę do gry w chińskie szachy, można odnieść wrażenie, że nieco przypomina ona tę stosowaną do rozgrywki w szachach tradycyjnych. Jest na niej 10 linii poziomych oraz 9 pionowych. Pionki i figury mogą poruszać się wyłącznie w miejscach przecięcia tych linii. Jeden rzut oka na planszę do gry wystarczy, aby zauważyć, że została podzielona na dwie części. Między nimi jest szeroka przerwa, która ma oznaczać rzekę oddzielającą od siebie dwa wrogie terytoria.
Nawet jeżeli ktoś nie zna się na tradycyjnych szachach, to prawdopodobnie jest w stanie wymienić figury biorące udział w grze. W przypadku chińskich szachów można znaleźć pewne podobieństwa w stosunku do szachów tradycyjnych. Jest generał (odpowiednik króla), dwóch doradców (są to strażnicy wprowadzeni do rozgrywki w miejsce królowej), słonie, skoczki, wieże, działa oraz piony. Generał ma ograniczony zakres ruchów. Może się przemieszczać wyłącznie o jedno pole w linii prostej, jednak nie może opuścić pałacu. Z kolei doradcy poruszają się po skosie, jednak też tak jak generał, w ramach linii wyznaczających pałac. Słoń przemieszcza się po skosie o dwa pola. Skoczek to jedno pole do przodu po prostej i jedno po skosie. Wieża przemieszcza się po liniach prostych, podobnie też jak armaty. Pion do linii rzeki porusza się o jedno pole do przodu. Gdy uda mu się przekroczyć rzekę, wówczas można nim wykonywać również ruchy na boki.
Gra w zwykłe szachy nie należy do najprostszych i wymaga wielu treningów. Z europejskiego punktu widzenia gra w szachy chińskie jest nieco trudniejsza, ponieważ wymaga przyswojenia nowych reguł gry. Jednak gdy komuś uda się je opanować, to gra w szachy chińskie może przynieść wiele radości. Jest to jeden z najlepszych sposobów na kształtowanie logicznego myślenia. Jeżeli zatem masz aspiracje, aby w przyszłości zostać genialnym strategiem, to najwyższa pora, abyś zaczął ćwiczyć swoje umiejętności gry w Xiangqi!
Zdjęcie wyróżniające: Wikipedia