Akwarium roślinne – tu ryby nie są najważniejsze
AkwarystykaZajęcia rekreacyjne
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Akwarium roślinne – tu ryby nie są najważniejsze

Akwaria roślinne od dłuższego czasu zyskują na popularności. Są to gustownie skomponowane, przepiękne podwodne ogrody utworzone za pomocą różnorodnych (także kolorystycznie) gatunków roślin. Styl ten wywołał w akwarystyce niemal rewolucję.

Jeszcze do niedawna na pierwszy plan zdecydowanie wysuwały się ryby. Akwarystyka roślinna to jednak ten szczególny przypadek, kiedy ryby nie są najważniejsze. W zbiornikach roślinnych stały się one tylko elementem uzupełniającym piękny widok.

Zakładanie akwarium roślinnego nie jest takie łatwe, jakby się wydawało i raczej jest to zadanie dla bardziej doświadczonego akwarysty. Należy je zaplanować od podstaw – jak ma wyglądać oraz jaką kompozycję chcemy stworzyć, dopasowując gatunki roślin względem ich wymagań, kolorów i stref zbiornika. Później pozostaje dobór odpowiednich ryb lub krewetek. Wprowadzając ryby, należy unikać gatunków, które skubią rośliny czy nadmiernie grzebią w podłożu, dlatego często w tego typu akwariach hoduje się neonki i skalary.

Na początku należy przygotować odpowiednie podłoże – najlepiej wielowarstwowe. Na samym dnie kładziemy torf, a następnie sypiemy gruboziarnisty piach bądź żwir. W większych akwariach podłoże w tylnej części zbiornika może sięgać nawet 10 cm, z przodu zaś usypuje się przeważnie nieco cieńsze warstwy. Za dekorację służą natomiast skałki bądź korzenie – zwłaszcza takie, do których można przytwierdzić rośliny.

Roślinom trzeba zapewnić odpowiednią ilość i jakość światła oraz regularne nawożenie. Przy doborze oświetlenia w akwarium warto kierować się uniwersalną zasadą, że na każdy litr powinno przypadać 0,5-0,1W. Duże znaczenie ma także rodzaj oświetlenia. Poza standardowym oświetleniem emitującym światło „białe”, o temperaturze barwowej 6000K-6500K, zaleca się zastosować dodatkowe świetlówki lub diody LED, emitujące światło niebieskie i czerwone. Optymalnie dobrane światło wpływa na prawidłowy wzrost roślin, a także pozwala uwydatnić pełną krasę naszego akwarium.

Zapotrzebowanie na światło w każdym akwarium roślinnym może być zgoła inne. Wszystko zależy od tego, czy będą to rośliny:

– cieniolubne (anubiasy, mikrozoria czy kryptokoryny);
– mające umiarkowane zapotrzebowanie na światło (łodygowce, lotosy, mchy);
– potrzebujące silnego oświetlenia (wszystkie „trawniki” i rośliny pierwszego planu).

Przy silnym oświetleniu nieodzowne jest nawożenie CO2. Dwutlenek węgla jest produktem oddychania tlenowego, niezbędnym do prawidłowego przeprowadzenia procesu fotosyntezy, zatem jego odpowiedni poziom w wodzie akwariowej warunkuje kondycję naszej obsady roślinnej. Przy okazji można obserwować ciekawe zjawisko, jakim jest „bąblowanie roślin”.

Roślinom należy też dostarczyć składników pokarmowych w postaci makroelementów, takich jak potas (przyspiesza ukorzenienie), azot (wpływa na tempo wzrostu) oraz fosfor (poprawia kondycję i prawidłowy metabolizm).

Aby stworzyć niebanalną aranżację, warto zastosować się do pewnych prawideł:

– z przodu sadzimy rośliny trawiaste lub o wyglądzie mchów;
– obok siebie umieszczamy gatunki różniące się wyglądem;
– przed zielonym tłem z roślin wysokich warto posadzić rośliny o fioletowej lub czerwonej barwie.

Unikatowa kompozycja z pewnością dostarczy nieskrywanej satysfakcji i długo będzie cieszyła nasze oko.

Foto wyróżniające: Wikipedia

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wróżenie z kart – jakie karty wybrać?
Wróżenie z kart – jakie karty wybrać?
W tym artykule omówimy podstawowe informacje na temat wróżenia z kart, ich rodzajów oraz podpowiemy, jakie karty warto wybrać.
Jaką odzież spakować do campera?
Jaką odzież spakować do campera?
Wybierasz się na wakacje w camperze? Przekonaj się, jakie ubrania spakować do walizki, aby być przygotowaną na każdą ewentualność i nie rezygnować ze swojego komfortu w podróży.
Jak poruszają się poszczególne figury w szachach?
Jak poruszają się poszczególne figury w szachach?
Króla trzeba bronić za wszelką cenę. Masz do dyspozycji m.in. gońca, wieże czy skoczka. Ale czy wiesz, jak mogą poruszać […]
Ostatnie wpisy