Hobbyhood / Zajęcia rekreacyjne / Akwarystyka /
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Akwarium roślinne – tu ryby nie są najważniejsze

Akwaria roślinne od dłuższego czasu zyskują na popularności. Są to gustownie skomponowane, przepiękne podwodne ogrody utworzone za pomocą różnorodnych (także kolorystycznie) gatunków roślin. Styl ten wywołał w akwarystyce niemal rewolucję.

Jeszcze do niedawna na pierwszy plan zdecydowanie wysuwały się ryby. Akwarystyka roślinna to jednak ten szczególny przypadek, kiedy ryby nie są najważniejsze. W zbiornikach roślinnych stały się one jedynie elementem, który dopełnia pięknego widoku.

Zakładanie akwarium roślinnego nie jest takie łatwe, jakby się wydawało i raczej jest to zadanie dla bardziej doświadczonego akwarysty. Należy je zaplanować od podstaw – jak ma wyglądać oraz jaką kompozycję chcemy stworzyć, dopasowując gatunki roślin względem ich wymagań, kolorów i stref zbiornika. Później pozostaje dobór odpowiednich ryb lub krewetek. Wprowadzając ryby, należy unikać gatunków, które skubią rośliny czy nadmiernie grzebią w podłożu, dlatego często w tego typu akwariach hoduje się neonki i skalary.

Na początku należy przygotować odpowiednie podłoże – najlepiej wielowarstwowe. Na samym dnie kładziemy torf, a następnie sypiemy gruboziarnisty piach bądź żwir. Podłoże w tylnej części ściany w większych akwariach może mieć grubość nawet 10 cm, z przodu zazwyczaj usypuje się cieńsze warstwy. Jako dekorację przeważnie wykorzystuje się skałki i korzenie (zwłaszcza takie, do których można przytwierdzić rośliny).

Roślinom trzeba zapewnić odpowiednią ilość i jakość światła oraz regularne nawożenie. Dobierając oświetlenie w akwarium, zwykle korzysta się z zasady, że na każdy litr powinno przypadać 0,5-0,1W. Warto jednak postawić w akwarium roślinnym na górną granicę mocy. Duże znaczenie ma także rodzaj oświetlenia. Poza standardowym oświetleniem emitującym światło „białe”, o temperaturze barwowej 6000K-6500K, zaleca się zastosować dodatkowe świetlówki lub diody LED, emitujące światło niebieskie i czerwone. Odpowiednio dobrane światło wpływa nie tylko na prawidłowy wzrost roślin, ale również pozwala wyeksponować piękno naszego akwarium – kolorystykę kompozycji roślinnych i ryb.

Zapotrzebowanie na światło w każdym akwarium roślinnym może być inne. Wszystko zależy od tego, czy będą to rośliny:

– cieniolubne (anubiasy, mikrozoria czy kryptokoryny);
– mające umiarkowane zapotrzebowanie na światło (łodygowce, lotosy, mchy);
– potrzebujące silnego oświetlenia (wszystkie „trawniki” i rośliny pierwszego planu).

Przy silnym oświetleniu konieczne jest nawożenie CO2. Dwutlenek węgla jest produktem oddychania tlenowego, niezbędnym do prawidłowego przeprowadzenia procesu fotosyntezy. Jego odpowiedni poziom w wodzie akwariowej decyduje więc o kondycji naszej obsady roślinnej. Przy okazji można obserwować ciekawe zjawisko, jakim jest „bąblowanie roślin”.

Roślinom należy też dostarczyć składniki pokarmowe w postaci makroelementów: potas (przyspiesza ukorzenienie), azot (wpływa na tempo wzrostu) i fosfor (poprawia kondycję i prawidłowy metabolizm).

Aby stworzyć ciekawą aranżację, warto zastosować się do pewnych zasad:

– z przodu sadzimy rośliny trawiaste lub o wyglądzie mchów;
– obok siebie umieszczamy gatunki różniące się wyglądem;
– przed zielonym tłem z roślin wysokich warto posadzić rośliny o fioletowej lub czerwonej barwie.

Unikatowa kompozycja z pewnością dostarczy nieskrywanej satysfakcji i długo będzie cieszyła nasze oko.

Foto wyróżniające: Wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Losowe artykuły