Jak poruszają się poszczególne figury w szachach?
Sporty umysłoweSzachy
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Jak poruszają się poszczególne figury w szachach?

Króla trzeba bronić za wszelką cenę. Masz do dyspozycji m.in. gońca, wieże czy skoczka. Ale czy wiesz, jak mogą poruszać się po szachownicy?

Podstawowe zasady gry w szachy

W grze biorą udział dwie osoby. Partię rozpoczyna ten gracz, któremu w udziale przypadły białe bierki. Wygrywa zawodnik, który jako pierwszy zbije króla przeciwnika – to tzw. mat, czyli sytuacja bez wyjścia. Dochodzi do niej wtedy, gdy przeciwnik nie ma już możliwości żadnego ruchu w obronie zaatakowanego króla.

Wcześniej jest szach, czyli sytuacja zagrożenia. Wówczas trzeba wyciągnąć najcięższe działa, aby tylko obronić króla i uchronić się od przegranej w całej rozgrywce.

Pionki, figury i ruchy

Żeby zacząć grać w szachy, należy nauczyć się podstawowych ruchów oraz możliwości, jakimi dysponują wojska rozstawione na szachownicy. Szachy to oczywiście nic innego jak strategiczna gra wojenna. Podstawą rozgrywki jest odpowiednio zaplanowana strategia, zarówno ataku, jak i obrony. Do dyspozycji są tutaj piony, wieże, gońce, skoczek, hetman (zwany również królową) oraz król. W turniejach każda z tych figur ma swoją wartość punktową od 1 do 9.

Jak rozpocząć grę w szachy?

Podstawowa sprawa, od której należy rozpocząć, to szachownica. Jej ustawienie zawsze jest takie samo, a grę rozpoczyna zawsze osoba posiadająca białe figury. Poprawne ustawienie to takie, w którym zawodnik ma białe pole przy najbliższej linii po prawej stronie szachownicy. Często pola te oznaczone są również literami od A do H. W pierwszej linii ustawione są figury – rogi zajmują wieże, obok stoją skoczki, a następnie gońce. W centralnej części szachownicy znajdziemy miejsce dla króla oraz hetmana. Hetman (królowa) stoi na polu w swoim kolorze. Jeśli więc gramy białymi bierkami, stawiamy ją na białym polu.

Ustawienie początkowe bierek na szachownicy 🙂

Opublikowany przez Michała Kanarkiewicza Piątek, 2 marca 2018

Ruchy poszczególnych figur szachowych

Bez znajomości zasad trudno nawet myśleć o efektywnej grze. W sieci można znaleźć sporo poradników dotyczących tego, jak grać w szachy. Przygotowaliśmy krótką ściągawkę dla osób, które w temacie szachów są zupełnie niezorientowane. Można się z niej dowiedzieć, jak poruszać się po szachownicy poszczególnymi bierkami:

•  król – to najważniejsza z bierek. Jest jednak bardzo słaba. Może poruszać się jedynie o jedno pole w każdą ze stron. Król może dokonywać bicia na innych figurach i pionach, jednak jego samego nie można bić. Koniec gry następuje, gdy król nie ma możliwości zmiany pola bez ataku;

•  goniec – może poruszać się jedynie na ukos po własnych polach o dowolną liczbę oczek. Goniec nie ma możliwości przeskakiwania figur przeciwnika. W partii mamy do dyspozycji jednego gońca na polach czarnych i jednego na polach białych;

•  wieża – może poruszać się o dowolną ilość pól w pionie i poziomie. Wieża to jedna z najważniejszych bierek, zaliczana jest do tzw. figur ciężkich. Wieża pokazuje swoją potęgę, kiedy współpracuje z innymi wieżami;

•  skoczek – to specyficzna figura, która porusza się w kształt litery L w różnych pozycjach, przez co staje się niesamowicie użyteczna. Skoczek dzięki umiejętnościom przeskakiwania ponad bierkami swoimi oraz przeciwnika staje się wyjątkowym atutem. W pozycjach zamkniętych potrafi otworzyć drzwi przeciwnika, które mogą wydawać się na dobre zamknięte;

•  pionki – mogą poruszać się i bić jedynie do przodu po jednym polu, wyjątkiem jest pozycja otwarcia kiedy pion może ruszyć się o dwa pola;

•  hetman – to dowódca z najszerszymi uprawnieniami. Może poruszać się oraz bić inne piony i figury w każdym kierunku oraz o każdą ilość pól. Utrata tej figury to bolesny cios i jeśli nie jest świadomym zabiegiem, może oznaczać przegraną.

Czy w szachy może grać każdy?

Nieważne ile masz lat, czy wcześniej już grałeś w szachy, czy będzie to dopiero początek nauki – pamiętaj, że szachy są grą dla każdego. Frajdę będziesz mieć zarówno, jeżeli zdecydujesz się na rozgrywkę z przeciwnikiem na takim samym poziomie zaawansowania (masz wówczas szansę na wygraną), jak i wtedy, gdy będziesz grać z bardziej doświadczonym przeciwnikiem (wówczas możesz się sporo nauczyć).

Szachy to gra wymagająca – opanowanie podstawowych zasad jest więc absolutnie konieczne. Może to wydawać się na początku skomplikowane, jednak pamiętaj, że dzięki intensywnemu treningowi masz szansę na to, aby osiągnąć mistrzowski poziom!


Foto wyróżniające: Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy produkty z konopi mogą wspomóc twoje zdrowie?
Czy produkty z konopi mogą wspomóc twoje zdrowie?
Poznaj zdrowotne korzyści płynące z naturalnych produktów z konopi siewnych. Czy mogą być skutecznym wspomaganiem codziennej diety i jak wpływają na nasze samopoczucie?
Tworzenie realistycznych dioram – sekrety szczegółowego modelarstwa
Tworzenie realistycznych dioram – sekrety szczegółowego modelarstwa
Odkryj tajniki miniaturowego świata modelarstwa i naucz się tworzyć realistyczne dioramy z naszym przewodnikiem krok po kroku. Zdobądź wiedzę o narzędziach, technikach i materiałach niezbędnych do stworzenia szczegółowej miniatury.
Porady i metody na poprawę jakości snu bez leków
Porady i metody na poprawę jakości snu bez leków
Odkryj naturalne sposoby na poprawę jakości snu. Nasz artykuł zapewni Ci wszechstronne porady, które pomogą Ci zasypiać szybciej, głębiej i obudzić się bardziej wypoczętym, bez konieczności sięgania po leki.
Tagi
Ostatnie wpisy