Źrebak, kucyk szetlandzki czy koń huculski – jakie konie są idealne dla dziecka?
JeździectwoSporty elitarne
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Źrebak, kucyk szetlandzki czy koń huculski – jakie konie są idealne dla dziecka?

Odpowiednio dobrany koń do nauki jazdy, to oprócz instruktora posiadającego doświadczenie i podejście do dzieci, istotny czynnik wpływający na proces doskonalenia umiejętności jeździeckich.

Czy dziecko powinno uczyć się techniki jazdy konnej na kucu szetlandzkim?

Wiele osób wychodzi z założenia, że im mniejsze dziecko, tym mniejszy powinien być koń, na którym będzie się uczyło jeździć. Wielką sympatię w społeczeństwie wzbudzają urocze z wyglądu kuce szetlandzkie. Cechą charakterystyczną tej rasy koni jest ich niewielki wzrost i przepiękna grzywa. Każdy kuc szetlandzki wygląda niczym z obrazka. Jednak to niekoniecznie dobry wybór, zwłaszcza w przypadku osób, które nie mają żadnej praktyki w ujeżdżaniu konia.

Jakie aspekty wziąć pod uwagę wybierając konia do nauki jazdy?

Owszem, korelacje pomiędzy wzrostem jeźdźca a wielkością konia jest istotna. Dzieci nie powinny od razu wsiadać na duże konie, gdyż wówczas trudniej będzie im opanować prawidłową technikę jazdy. Jednak wielkość konia to nie jedyny aspekt, jaki należy wziąć pod uwagę. Niezmiernie istotny jest także jego charakter. Konie, na których w szkółkach jeździeckich trenują najmłodsi jeźdźcy, powinny cechować się spokojnym usposobieniem. Niestety, w większości przypadków, kuc szetlandzki jest niezwykle uroczy jedynie z wyglądu, a jego charakter bywa zadziorny.

Jeżeli nie kucyk szetlandzki to jaką rasę wybrać?

Jest kilka ras koni, które dobrze sprawdzą się na początek przygody z jeździectwem. Zarówno w hipoterapii, jak i w szkółkach szkolących najmłodszych adeptów jeździectwa bardzo często można spotkać konie huculskie. Cechuje je stosunkowo spokojny charakter, a także ogromna wytrzymałość. Z powodzeniem na koniu huculskim można wybrać się na wielodniowy rajd konny. 

Wracając do nauki jazdy konnej dla dzieci – wybór konia huculskiego może okazać się właściwy, jednak powinien iść w parze z doświadczonym instruktorem. Konie tej rasy, mimo iż są z reguły ostoją spokoju, to mają również swój temperament, który może być tym bardziej widoczny, im mniej doświadczenia w ujeżdżaniu konia będzie miał jeździec.  

Jaki koń będzie idealny dla dziecka?

Dużo zależy od tego, w jakim wieku jest dziecko. Kilkulatek będzie miał w tym względzie inne potrzeby niż nastolatek. W przypadku małych dzieci warto postawić na wybór konia o niewielkich gabarytach oraz o spokojnym charakterze. To nie wygląd konia powinien decydować o tym, czy będzie nadawał się do ujeżdżania przez dzieci, a jego usposobienie. Ostateczna decyzja powinna zawsze należeć do instruktora, a nie do rodzica, który nie zawsze ma, chociaż minimalną wiedzę na temat konkretnych ras.

Od czego zależy efektywność nauki jazdy konnej?

Na efektywność nauki jazdy konnej składa się kilka aspektów. Po pierwsze, istotne jest to, czy dziecko faktycznie jest zainteresowane poznawaniem tajników jazdy konnej, czy przejażdżki konne są efektem chwilowej fascynacji lub niespełnionych marzeń rodziców z własnego dzieciństwa. Po drugie, sukces w nauce będzie zależeć od wyboru odpowiedniego konia i doświadczonego instruktora. 

Jeżeli chcesz, żeby Twoje dziecko nauczyło się jeździć konno, to poszukaj takiej szkółki jeździeckiej, która specjalizuje się w organizowaniu zajęć dla dzieci. Po trzecie, musisz postawić na regularność zajęć. Jeżeli Twoja pociecha będzie miała jedynie sporadyczny kontakt z koniem, to nie masz co liczyć na to, że nauka będzie efektywna.

Najlepiej sprawdzą się regularne zajęcia w szkółce jeździeckiej prowadzone pod okiem doświadczonego jeźdźca, który ma prawdziwy talent do przekazywania wiedzy i umiejętności najmłodszym pasjonatom jazdy konnej. Sprawdź, gdzie w Twojej okolicy jest najbliższa stadnina i wybierz się z dzieckiem na krótką przejażdżkę. W ten sposób sprawdzisz, jak Twoja pociecha radzi sobie w siodle i przede wszystkim dowiesz się, czy nie boi się koni!

Zdj. główne: Kirsten LaChance/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

18 + dziewiętnaście =

Rekomendowane
Dziennikarze ponownie staną na bieżni, skoczniach i rzutniach
Dziennikarze ponownie staną na bieżni, skoczniach i rzutniach
12 czerwca w Sieradzu odbędą się 5. Mistrzostwa Polski Dziennikarzy i Blogerów w Lekkiej Atletyce. Rejestracja uczestników trwa do końca bieżącego tygodnia.
Specyfika wędkarstwa podlodowego, czyli jak łowić w przeręblu
Specyfika wędkarstwa podlodowego, czyli jak łowić w przeręblu
W okresie zimowym praktycznie wszyscy wędkarze przenoszą się z brzegów jezior i rzek na środek zamarzniętych akwenów. Wyposażeni są w […]
„Królewska gra” na szczycie popularności. Polacy pokochali szachy!
„Królewska gra” na szczycie popularności. Polacy pokochali szachy!
Takiego szaleństwa na punkcie szachów nie było w naszym kraju od lat 80. ubiegłego wieku, kiedy to obywatele państw bloku […]
Ostatnie wpisy