Nadal obowiązuje stara zasada, że im większe akwarium, tym lepsza jest jego odporność oraz stabilność biologiczna. Jednak praktyka dowodzi, że akwarium morskie wcale nie musi być duże. Właściwa technika filtracji, oświetlenie, cyrkulacja oraz odpowiednia obsada zwierząt wystarczą, aby skomponować stabilne biologicznie nano akwarium o pojemności od 30 do 60 litrów. W takich warunkach możemy z powodzeniem utworzyć mini rafę koralową z pięknymi koralowcami i zwierzętami morskimi. Oto propozycja ryb, które mogą stanowić odpowiednią obsadę dla naszego wymarzonego nano reef.
Ryba okoniokształtna z rodziny garbikowatych, którą w naturze można podziwiać w wodach Indo-Pacyfiku, Oceanie Indyjskim czy Zatoce Kalifornijskiej. Zamieszkuje laguny oraz rafy koralowe na głębokościach od 1 do 12 metrów, tworząc liczne ławice. Najlepiej czuje się wśród twardych koralowców, głównie z rodzaju Acropora. Osiąga wielkość do 8 cm. Należy do ryb długowiecznych i w odpowiednich warunkach potrafi przetrwać nawet 15 lat!
Garbik zielony to bodaj najczęściej spotykana ryba w akwariach morskich. Popularność zawdzięcza zapewne pięknemu, subtelnemu ubarwieniu. Jego łuski są mocno opalizujące i mienią się – w zależności od oświetlenia – kolorem od zielonego po jasno niebieski.
Pomimo tego, że ryba ta należy do rodziny garbikowatych (które w większości są dość agresywne), to ma stosunkowo spokojny charakter i jest dość pokojowo nastawiona do reszty obsady zbiornika. Źródło pokarmu dla tego gatunku stanowią artemia, zooplankton, oczliki i rozwielitki, które warto urozmaicić mrożonkami oraz suchym pokarmem.
Ryba z rodziny diademkowatych, która żyje w wodach morskich na głębokości do 60 m. Kryjówek szuka pomiędzy skałkami, nieopodal raf koralowych. Jest gatunkiem endemicznym spotykanym w basenie Morza Czerwonego. Osiąga wielkość do 7 cm. Jej angielska nazwa potoczna to orchid dottyback.
Pseudochromis fridmani jest bardzo popularna i jednocześnie łatwa w hodowli. Może stanowić nie tylko dodatek do akwarium rafowego, lecz dzięki pięknym kolorom i ciekawej osobowości wpływać także na atrakcyjność całej kompozycji. Warto natomiast zadbać, aby akwarium miało sporo kryjówek utworzonych wśród skał.
Ten gatunek ryb należy wprawdzie do spokojnych (przemieszcza się przeważnie pomiędzy swoimi kryjówkami), ale od czasu do czasu może „profilaktycznie” postraszyć inne, zwłaszcza mniejsze ryby. Pseudochromisy można karmić mrożonkami – artemią, larwami komarów, oczlikiem, jak i pokarmem suchym.
To jedna z ciekawszych ryb słonowodnych z rodziny apogonowatych. Prawdopodobnie jest gatunkiem endemicznym i występuje jedynie w archipelagu indonezyjskich Wysp Banggai. Żyje w płytkich wodach do dwóch metrów głębokości i skrywa się w piaszczysto-mulistym dnie porośniętym trawami morskimi. Dorasta do 8 cm długości.
Pterapogon kauderni ma bardzo charakterystyczny wygląd (ciało ryby jest spłaszczone, ogon mocno wcięty, wydłużone płetwy grzbietowe i odbytowa) oraz ubarwienie (posiada jasne plamki i ciemne pasy), dlatego bywa nazywana „żaglówką”. Jest także ciekawą rybą pod względem zachowania. Porusza się wolno i majestatycznie, a w przypadku zagrożenia potrafi ukryć się pomiędzy długimi kolcami jeżowców. Podobnie jak pielęgnice, zapłodnione jaja przechowuje w pysku, natomiast po wylęgu młode – w przypadku zagrożenia – uciekają do rodzica.
Apogon kardynał jest dość wytrzymały i łatwo przystosowuje się do nowych warunków, w związku z czym polecany jest początkującym akwarystom. Karmić należy go mrożonkami (artemia, larwy komarów, rozwielitki) oraz drobnym, suchym pokarmem.
Ta należąca do babkowatych ryba zasiedla zachodnie obszary Pacyfiku – od południowych wybrzeży Japonii poprzez Indonezję, aż po Australię. Występuje w okolicach raf koralowych, na piaszczystych lagunach i spokojnych zatokach na głębokości od 1 do 25 metrów, gdzie skrywa się w szczelinach skalnych wśród osiadłych bezkręgowców i w norkach krewetek. W warunkach naturalnych przeważnie pozostaje w symbiozie z krewetkami z rodzaju Alpheus.
Cryptocentrus cinctus osiąga wielkość ok. 8-9 cm. Jak wszystkie babki, posiada dwie płetwy grzbietowe. Ciało tej ryby uwieńczone jest dużą głową, wielkimi oczami i szeroką paszczą. Dominuje odmiana cytrynowo-żółta z licznymi jasno-błękitnymi kropkami.
Gatunek ten wymaga akwarium z kryjówkami oraz dużą ilością piasku. Zachowanie cryptocentrusa w warunkach hodowlanych nie różni się zbytnio od tych w naturze – najpierw wykopuje norkę w podłożu pod kawałkiem skały, skąd wychyla jedynie czubek głowy z oczami bacznie skanującymi otoczenie w poszukiwaniu czegoś, co nadawałoby się do skonsumowania. Należy karmić go mrożonym planktonem, larwami ochotki, wodzieniem i suchymi pokarmami. Cryptocentrus oczyszcza też dno z zalegających resztek pokarmów. Jeśli zaś chodzi o temperament, ryba ta nie jest agresywna względem innych stworzeń, aczkolwiek jest terytorialna.
Proponowana w tym artykule obsada daje szanse, że w naszym akwarium morskim każda z opisywanych ryb znajdzie sobie właściwe miejsce i będzie panowała zgodna koegzystencja, co wpłynie pozytywnie na ich zdrowie oraz kondycję.
Zdjęcie wyróżniające: Wikipedia