Artykuł sponsorowany
Każdy akwarysta wie, że zadbane akwarium z przejrzystą wodą to nie tylko estetyczna ozdoba pomieszczenia, ale także doskonałe warunki do hodowli ryb. Jak jednak dbać o czystość wody w akwarium i samego akwarium?
Akwarium powinno zapewniać rybkom warunki podobne do tych, które panują w ich środowisku naturalnej. Żeby to osiągnąć, istotne znaczenie ma stworzenie odpowiedniej flory bakteryjnej. Pozwoli ona ochronić organizmy przed glonami i pierwotniakami. Brudna, zielonkawa albo zmętniała woda jest znakiem, że nie udało się utrzymać prawidłowej flory i pH wody, a to oznacza z kolei, że środowisko żyjątek wodnych nie jest dla nich dobre.
Żeby woda w akwarium była czysta i przejrzysta, należy przede wszystkim zaopatrzyć się w dobry filtr. Ma on za zadanie oczyszczać wodę z wszelkich niepożądanych substancji, na przykład glonów, pozostałości pokarmu, resztek roślin czy odchodów ryb.
Na gąbce filtra znajdują się bakterie nitryfikacyjne, które odpowiadają za biologiczne oczyszczanie wody. Polega to na przetwarzaniu toksycznych związków w mniej szkodliwe azotany. Ryby i rośliny wytwarzają szkodliwe produkty przemiany materii, a ich nagromadzenie w akwarium może doprowadzić do tego, że woda zmieni kolor i przestanie być klarowna. Żeby więc utrzymać zbiornik w odpowiednim stanie i zapewnić organizmom optymalne warunki do życia, należy zakupić właściwy filtr i nie zapominać o jego pielęgnacji.
Poza samym filtrem równie istotna jest jego odpowiednia konserwacja, a także usuwanie z niego zanieczyszczeń. Żeby utrzymać dobrą jakość wody, powinno się minimum raz w tygodniu podmieniać pewną ilość wody w akwarium, a z jego dna usuwać muł. Pozwoli to poprawić klarowność wody i rozrzedzić zanieczyszczenia.
Z glonami i pierwotniakami można uporać się, stosując adekwatne preparaty, które można zakupić w sklepach zoologicznych. Do wyboru są środki biologiczne do zwalczania glonów czy też specjalne płyny klarujące wodę. Pozwolą one przywrócić równowagę flory bakteryjnej w akwarium.
Zarówno filtry dobrej jakości, jak i wszelkie środki, które pomogą zadbać o odpowiednią czystość akwarium, można znaleźć w internetowym sklepie zoologicznym http://aquaelzoo.pl/.
Decyduje o tym wiele czynników. Pierwszym z nich jest pojemność zbiornika. Im większe jest akwarium, tym mniej wymaga ono pracy. Akwaria bogato obsadzone zielenią trzeba czyścić z martwych fragmentów liści czy też korzeni, jednak zdecydowanie rzadziej należy podmieniać wodę. Wynika to z tego, że w dużych akwariach obsadzonych roślinami prościej jest utrzymać stan zbliżony do biologicznej równowagi. Rośliny działają jak filtry wody i pochłaniają szkodliwe związki.
Wszelkie czynności, takie jak czyszczenie filtra, usuwanie glonów z elementów wyposażenia oraz z szyb, a także czyszczenie mułu z dna, należy wykonywać przynajmniej raz na dwa tygodnie.
Jednorazowo nie powinno się wymieniać więcej wody niż około 1/3 pojemności akwarium, ponieważ może to zaszkodzić rybom. Woda dolewana do akwarium powinna być wcześniej uzdatniona przy użyciu preparatów specjalnie przeznaczonych do tego. Mają one za zadanie zneutralizować chlor, metale ciężkie itp., a także ochronić skrzela i błony śluzowe ryb. Raz na jakiś czas konieczne jest również mycie akwarium z zewnątrz.
Owszem. Żeby tak było, filtry powinny pracować całą dobę. Akwarium warto ustawiać z dala od okna, a zamiast światła słonecznego zbiornik doświetlać sztucznym światłem. Dobrym rozwiązaniem może być także hodowla ryb i ślimaków, które żywią się glonami.
Zdjęcie główne: Khoa Võ/pexels.com