Akwarystyka to doskonałe hobby dla osób w każdym wieku. Jakie są jej główne zalety? Jak założyć swoje pierwsze akwarium?
Dlaczego warto już dziś rozważyć rozpoczęcie swojej przygody z akwarystyką? Przede wszystkim, ryby są niewymagające. W przeciwieństwie do psów nie wymagają one regularnego wychodzenia na spacer, nie brudzą mieszkania i nie niszczą mebli. Co więcej, rybki nie wydają z siebie żadnych odgłosów. Jak pokazują wyniki badań, mają one niezwykle uspokajający wpływ na nasz organizm. Charakterystyczny szum akwarium koi układ nerwowy, poprawia samopoczucie, obniża ciśnienie krwi i stabilizuje pracę serca. Obserwowanie pływających w nim rybek to swoista medytacja oraz sposób na symulację kreatywności. Zwierzęta te bez obaw hodować mogą osoby borykające się z różnego rodzaju alergiami. Opieka nad nimi zajmuje zaledwie kilka minut dziennie. Kupując dziecku akwarium, nauczyć można je systematyczności oraz odpowiedzialności. Nie sposób nie wspomnieć tutaj także o tym, że akwarium prezentuje się niezwykle efektownie, co czyni z niego znakomitą dekorację domu czy mieszkania.
Wielkość akwarium dopasować należy z uwzględnieniem gatunków roślin oraz zwierząt, które będą w nim hodowane. Im więcej ryb będzie się w nim znajdować, tym powinno być ono większe. Niemniej istotną kwestią jest ilość dostępnego miejsca. Czy małe akwarium to dobre rozwiązanie na początek? Owszem, jest ono łatwe w utrzymaniu, lecz nie pozwala na pełne rozwijanie tej pasji. Niewielkie akwaria nie gwarantują rybom wystarczającej przestrzeni i nie pozwalają im na budowanie kryjówek. Jeżeli chodzi o optymalną wielkość dla początkujących akwarystów, wahać powinna się ona od około 50 do około 100 litrów. W sklepach zoologicznych spotkać można się niekiedy ze specjalnymi kulami do hodowli ryb. Niestety, nie gwarantują one optymalnego środowiska dla tych zwierząt. Nie zapewniają im bowiem niezbędnej przestrzeni życiowej oraz równowag biochemicznej. Żyjące w kuli ryby przeżywają przeważnie nie więcej niż kilka miesięcy.
Domowe akwarium zamieszkiwać mogą między innymi gupiki. To łatwy w utrzymaniu gatunek, który hodować można w wodzie o różnej temperaturze i stopniu twardości. Dobrą rybą dla osób początkujących jest także zbrojnik niebieski. To pokojowo usposobione, roślinożerne ryby z charakterystyczną naroślą na pysku. Aby mogły one w spokoju trawić pokarm, potrzebują kawałka drewna. W akwarium znaleźć mogą się także pielęgniczki Ramireza. To ryby osiągające do 5 centymetrów długości, które łączą się na stałe w pary. Kolejny godny polecenia gatunek to neon czerwony. Ta przyjazna rybka wyjątkowo efektownie prezentuje się w zaciemnionych akwariach.
Czego nie może zabraknąć w akwarium? Przede wszystkim filtru, który ma za zadanie utrzymać klarowność wody oraz oczyścić ją. Każde akwarium powinno być wyposażone w napowietrzacz wzbogacający wodę w tlen. Posiadać powinno ono również stosowne oświetlenie. Jest ono ważne, ponieważ znacząca część ryb akwariowych pochodzi ze strefy zwrotnikowej, w której dzień i noc trwają po 12 godzin. Akwarium wyposażyć należy również w ogrzewanie. Temperatura wody dopasowana powinna być do potrzeb danego gatunku. Co jeszcze powinno znaleźć się w akwarium, by prezentowało się efektownie i cieszyło oko, gwarantując jednocześnie rybom optymalne warunki do życia? Należy zadbać o różnego rodzaju dekoracje. Do kategorii tej zalicza się między innymi rośliny (stanowią one nieodłączny element naturalnego środowiska ryb), które poprawiają jakość wody i jej natlenienie oraz oczyszczają ją z różnego rodzaju toksyn. Warto też dodać do akwarium kamienie, drewno, podłoże oraz tło.
Zdjęcie wyróżniające: Adobe Stock