Łucznictwo dla początkujących – jak optymalnie skompletować sprzęt?
Zajęcia rekreacyjne
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Łucznictwo dla początkujących – jak optymalnie skompletować sprzęt?

Łucznictwo jest formą rekreacji, która bardzo często przeradza się w pasję lub zacięcie sportowe. Przygodę z tą dyscypliną sportową należy jednak zacząć od odpowiedniego dobrania sprzętu, czyli łuku, akcesoriów i strzał. Na co zwrócić uwagę podczas kompletowania sprzętu i jakie modele łuków dedykowane są dla początkujących?

Jaki łuk wybrać na początek i na co zwrócić uwagę?

Pierwszym elementem wyposażenia, jaki się zakupi, powinien być łuk. To właśnie od jego twardości zależy wybór odpowiednich strzał. Dobrej jakości sprzęt powinien być laminowany, strzelający prosto, a także powinien mieć pracujące końcówki ramion. Jeśli nowy łuk tego typu jest ponad zakładany budżet, warto poszukać używanego, który będzie w dobrym stanie. Spośród wielu rodzajów można wyróżnić dwa podstawowe: łuk składany i jednoczęściowy.

Łuk składany jest aktualnie najpopularniejszym rodzajem, ponieważ oferuje wygodę przechowywania i przenoszenia. Co więcej, początkujący mogą go mocniej napinać, co jest ważne we wczesnych fazach przygody z łucznictwem. Ramiona tego łuku można dokupić nawet oddzielnie, natomiast łucznik, który jednocześnie zajmuje się strzelaniem i myślistwem, może używać tego samego majdanu do dwóch różnych ramion, zamiast kupować dwa łuki.

Łuk jednoczęściowy, nazywany także compound, umożliwia jego użytkownikowi maksymalne napięcie, przy użyciu mniejszej siły. Linki oraz bloczki dają możliwość zmagazynowania większej energii w ramionach, w porównaniu z łukiem składanym. Należy jednak dodać, że tego typu sprzęt nie może być używany podczas zawodów na igrzyskach olimpijskich.

Jakie znaczenie w łucznictwie ma cięciwa?

Początkujący łucznicy powinni wybierać cięciwy wykonane z dakronu ze środkową owijką, która jest zrobiona z włókienkowej osłony nylonowej. Niektóre rodzaje mają obwój wykonany z jednowłóknowego nylonu, jednak taka osnowa może powodować otarcia palców oraz inne trudności techniczne. Włókno pojedyncze nie jest polecane przez profesjonalistów dla początkujących łuczników. Cięciwy dostępne są w dużej liczbie kolorów, a ich ilość powinna wynosić od 8 do 14 w zależności od wagi łuku.

Długość cięciwy determinuje również jej wysokość, czyli wartość określającą odległość pomiędzy zagłębieniem rękojeści a cięciwą mierzoną pod kątem 90 stopni. Dla łuków prostych najkorzystniejsza długość wynosi od 15 do 20 centymetrów. Łuki półwygięte, które używane są na szkoleniu wstępnym, potrzebują cięciwę o długości około 20 centymetrów.

Strzały do łuku – które wybrać?

Na rynku dostępne są cztery rodzaje strzał do łuku; drewniane, aluminiowe, z włókna węglowego oraz szklanego. Każdy z nich ma swoją charakterystykę i inaczej się zachowuje na tym samym modelu łuku. Kupując strzały, należy wziąć pod uwagę jej rozmiar i długość naciągu. Modele z włókna węglowego używane są głównie przez zawodowców. Charakteryzują się wysoką wytrzymałością, ale ich minusem jest równie wysoka cena. Strzały wykonane z aluminium preferowane są do strzelania halowego. Co istotne, są znacznie lepsze od modeli drewnianych oraz z włókna szklanego.

Podstawowe akcesoria do łuku – co powinien mieć każdy łucznik?

Na rynku dostępnych jest wiele akcesoriów, które świetnie współgrają z łukiem. Dzięki nim można nawet podnieść swoje wyniki punktowe. Część z nich jest niezbędna, natomiast inne mogą być uważane za opcjonalny dodatek. Wśród najpopularniejszych wymienić można podpórkę strzały, czyli podstawkę, celownik, poziomicę, siodełka oraz stabilizatory i szczerbinkę.

Dla początkujących zaleca się bardzo ostrożne podchodzenie do zakupów różnego rodzaju akcesoriów, ponieważ podstawą jest opanowanie prawidłowej techniki strzelectwa. Ponadto nie zawsze łucznictwo musi być tym, co akurat przypadnie danej osobie do gustu. Jest to sport wymagający i należy się z tym liczyć.

Zdjęcie wyróżniające: Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*