Podstawowe wyposażenie i akcesoria żeglarskie – bez tego nie wyruszaj w rejs!
Sporty elitarneŻeglarstwo
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Podstawowe wyposażenie i akcesoria żeglarskie – bez tego nie wyruszaj w rejs!

Tegoroczne wakacje zamierzasz urozmaicić sobie wypadem na żagle? Jeśli to Twój pierwszy rejs, to stajesz przed trudnym zadaniem skompletowania ekwipunku początkującego żeglarza.

Jakie ubrania zabrać na żagle?

Przede wszystkim wygodne. Jednak ubrania wygodne na lądzie, niekoniecznie będą wygodne podczas żeglowania. Sprawdź naszą listę ubrań niezbędnych na żaglówce.

Kurtka i spodnie – sztormiaki mile widziane
Nawet jeśli wybierasz się na żagle latem, powinieneś spakować wiatroszczelną i wodoodporną kurtkę. Najlepiej, jeśli będzie sięgać za pośladki. Koniecznie powinna mieć kaptur oraz wysoki kołnierz, które skutecznie chronią przed silnym wiatrem i zacinającym deszczem.

Spodnie sztormiakowe będą nieocenione w deszczową pogodę. W chłodne dni najlepiej zakładać je na legginsy czy dresy, a podczas letniego deszczu doskonale sprawdzą się założone na szorty. Są cienkie, ale nie przesiąkają wodą – warto się w nie zaopatrzyć przed pierwszym rejsem.

Polar, ciepła bluza – nie zapomnij ich spakować na żagle
Noce na wodzie potrafią być chłodne nawet latem! Dlatego idealnym rozwiązaniem będzie spakowanie ciepłej bluzy dresowej lub polaru.

Czapka na żagle
Jeśli wybierasz się na żagle latem, koniecznie spakuj czapkę z daszkiem. Pamiętaj jednak, że musi być ona dobrze dopasowana do głowy lub przymocowana na sznurku, żeby nie zwiał jej wiatr. W chłodne dni podczas rejsu koniecznie noś grubszą czapkę, która zakryje uszy i zatoki.

Rękawiczki
Wybierając się na żagle, warto jednak zaopatrzyć się w rękawice żeglarskie, które ochronią skórę dłoni przed przetarciami. W chłodne dni przydadzą Ci się też rękawiczki bawełniane, które ochronią Twoje dłonie przed chłodem.

Bielizna
Na chłodne dni polecamy bieliznę termoaktywną. Jeśli wybierasz się na żagle w szczycie upałów, to bielizna termiczna będzie zbędna. Wystarczy, jeśli spakujesz wygodną bieliznę, która szybko schnie.

Jakie buty spakować na żagle?

Najlepiej, gdy spakujesz buty na gumowej podeszwie. Koniecznie płaskiej. Najlepsze będą wygodne buty sportowe. Ważne, by nie były śliskie. Jeśli będą do tego szybko schnąć, to masz buty idealne na żagle! Pamiętaj o zabraniu ze sobą klapek – zdecydowanie odradzamy chodzenie w nich po pokładzie, jednak będą przydatne pod prysznicem.

Okulary przeciwsłoneczne

W słoneczne dni podczas żeglowania przydają się okulary przeciwsłoneczne. Słońce odbija się od powierzchni wody i mocno razi. Warto zadbać o ochronę oczu.

Jakie kosmetyki spakować na żagle?

Poza standardowymi kosmetykami, których używasz na co dzień, koniecznie spakuj krem z wysokim filtrem UV. Dobrym pomysłem będzie też zabranie ze sobą płynu odstraszającego komary.

Jakie akcesoria zabrać w rejs?

Na żagle, podobnie jak na każdy inny wypad, warto zabrać podstawowe akcesoria. W rejs warto ze sobą zabrać:
•  ładowarkę do telefonu,
•  powerbank,
•  latarkę,
•  lornetkę,
•  scyzoryk,
•  wodoodporne etui na telefon i pieniądze,
•  śpiwór,
•  worek żeglarski – jest idealny do spakowania rzeczy na żagle, bo nie zajmuje dużo miejsca w kabinie.

Czy na żagle trzeba zabrać swoją kamizelkę ratunkową?

Nie, każda żaglówka musi być wyposażona w kamizelki ratunkowe dla całej załogi i w koła ratunkowe. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zabrał swoją. Jeśli wzmocni to poczucie bezpieczeństwa podczas rejsu, to warto spakować własną kamizelkę ratunkową.

Zanim wyruszysz na żagle

Pamiętaj o zabraniu ze sobą dobrego nastroju. Podczas pierwszego rejsu poznasz wiele nowych pojęć i zdobędziesz kolejne umiejętności. Choć brzmi to banalnie – warto być otwartym na nowe i brać czynny udział w żeglowaniu, bo to naprawdę świetna zabawa!

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dobry początek kluczem do sukcesu! Najpopularniejsze otwarcia szachowe
Dobry początek kluczem do sukcesu! Najpopularniejsze otwarcia szachowe
Szachy stanowią jedną z najlepszych aktywności dla osób, które lubią nieco wysilić swoje komórki mózgowe i skupić się na strategii. […]
Dziennikarze ponownie staną na bieżni, skoczniach i rzutniach
Dziennikarze ponownie staną na bieżni, skoczniach i rzutniach
12 czerwca w Sieradzu odbędą się 5. Mistrzostwa Polski Dziennikarzy i Blogerów w Lekkiej Atletyce. Rejestracja uczestników trwa do końca bieżącego tygodnia.
Jak wybrać idealne szkła progresywne dla swojego stylu życia?
Jak wybrać idealne szkła progresywne dla swojego stylu życia?
Znajdź odpowiednie dla siebie szkła progresywne, uwzględniając swój styl życia i specyficzne potrzeby wzrokowe.
Tagi
Ostatnie wpisy