Profesjonalni tenisiści stołowi, którzy rozgrywają swoje mecze podczas Mistrzostw Świata czy Igrzysk Olimpijskich, wykorzystują rozmaite techniki i style gry. Poznaj najpopularniejsze z nich!
O porażce lub zwycięstwie rozgrywki tenisa stołowego decyduje precyzja, szybkość uderzenia piłki, ale też technika zawodnika. Piłeczkę można rozegrać na wiele sposobów, a każdy z nich ma specjalistyczną nazwę, wpisującą się w styl gry zawodnika. Nie można wyróżnić jednej z taktyk, która byłaby najbardziej skuteczna.
Istnieje zaledwie wąska grupa graczy, która dobrze czuje się w wielu stylach. Konkretny sposób gry powinien być dostosowany do poziomu umiejętności, a także doświadczenia przeciwnika. Zawodnicy uprawiający tenisa stołowego na najwyższym poziomie potrafią umiejętnie i skutecznie mieszać różne style, tworząc przy tym własny, unikatowy sposób gry. Każdy, kto chciałby podszkolić swoje umiejętności gry w ping-ponga, powinien zapoznać się z podstawowymi stylami gry w tenisa stołowego.
Tenisistów stołowych można symbolicznie podzielić na tych, którzy swobodniej czują się w grze defensywnej, stosują bardziej agresywne rozwiązania lub stali się mistrzami obrony. Zawodnicy skuteczni w ataku są nastawieni na zdobycie punktu podczas własnego zagrania, starają się uderzyć piłkę szybko i mocno. Większość wybiera odległość od stołu w zależności od indywidualnych preferencji. Gracze stojący blisko stosują płaskie zagrania, tak by piłka była jak najbliżej stołu i sprawiała problem rywalowi w obronie. Ci, którzy decydują się na oddalenie od stołu, korzystają z topspinów, nadając piłce wysoką rotację i zakrzywiony tor lotu skierowany w dół. Zawodnicy nastawieni na blokowanie próbują obrócić siłę i rotację zagranej przez oponenta piłki przeciwko niemu samemu. Uderzenia są krótkie i silne, tak by przeciwnik miał jak najmniej czasu na obronę. Tenisiści stołowi specjalizujący się w grze obronnej czekają na błąd rywala, nieco spokojnej rozgrywając piłkę. Ten typ zawodnika jest najrzadziej spotykany podczas profesjonalnych rozgrywek.
„Twój styl”
Wybór odpowiedniego dla siebie sprzętu dla grających często stanowi duży problemem. Na początku musimy…
Opublikowany przez Ping-Pong Złotoria Niedziela, 29 grudnia 2019
Opiera się na grze asekuracyjnej. Zawodnicy korzystający z tej techniki często zmieniają rotację piłki, atakując z mniejszą siłą. Założenie jest takie, aby zniechęcić przeciwnika i zmusić go do popełnienia błędu. Tego typu styl musi być połączony ze skutecznym atakiem, który pozwoli na zakończenie akcji jednym uderzeniem.
Nastawiony jest na dokładność i kontrolę gry. Polega na grze blisko stołu, rakieta zawodnika jest zaopatrzona w okładzinę zakłócającą, która pozwala na szybkie zmiany rotacji piłki. Styl ten jest częstym rozwiązaniem na poziomie amatorskim, jednak w grze profesjonalnej jest rzadko stosowany.
Polega na obustronnym ataku topspinowym granym blisko stołu. Zawodnicy preferujący ten styl lubią wyczekać na piłkę i narzucić szybkie tempo gry, szukając okazji do zakończenia akcji. W klasycznym stylu defensywnym często zmienia się także zagrania forhendem na bekhend.
Najbardziej ryzykowny sposób rozgrywania partii tenisa stołowego. Zawodnik o takiej charakterystyce stara się grać zagrania siłowe, które mają kończyć akcje, na przykład kontrując piłkę ze stołu. Ten ofensywny styl gry jest najtrudniejszy do kontrolowania przez przeciwnika.
Sposób gry wszechstronnej wymaga dobrej kondycji zawodnika. Opiera się na grze rotacyjnej, czyli połączeniu ataku i zagrań o charakterze defensywnym. Zawodnicy korzystający z tego stylu skupiają się na rozgrywaniu i utrzymaniu piłki w różnych strefach stołu rywala.
Charakterystycznym elementem tego stylu jest krótka odległość od stołu. Zawodnicy starają się wykorzystać blok, szybkość i uderzenia kontrujące. W tym stylu gry rzadziej rozgrywa się piłki rotacyjne, które są zazwyczaj stosowane jako otwarcie akcji. Styl wszechstronny aktywny jest najczęściej stosowaną w żeńskim, chińskim tenisie stołowym, gdzie wymieniane piłki osiągają duże prędkości.
Zdjęcie wyróżniające: Freepik