Tęczanki – akwariowe fotometeory
AkwarystykaZajęcia rekreacyjne
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Tęczanki – akwariowe fotometeory

Tęczanki są niezmiernie intrygującymi rybami należącymi do licznej gromady tęczankowatych (Melanotaeniidae). Ze względu na dość oryginalny kształt, piękne ubarwienie, łagodne usposobienie i fakt, że nie są zbyt wymagające, a przez to łatwe w hodowli, stały się niezwykle popularne wśród akwarystów. Oto najpopularniejsze odmiany tęczanek.

Tęczanka neonowa

W środowisku naturalnym tęczankę neonową możemy spotkać w dorzeczu Mamberamo w Nowej Gwinei. Wyróżnia się ona charakterystycznym kształtem ciała, jasno-niebieskim, opalizującym ubarwieniem, a także płetwami z odcieniem czerwonym (samiec) i pomarańczowym (samica). Jest rybą ławicową, toteż najlepiej czuje się w grupie powyżej dziesięciu osobników.

Mimo że gatunek ten osiąga wielkość do 6 cm, wymaga stosunkowo dużego zbiornika o pojemności co najmniej 150 litrów, w dodatku dobrze obsadzonego roślinami i z niezbędną przestrzenią do pływania. Tęczanka neonowa nie jest wprawdzie przesadnie wrażliwa na zmiany parametrów wody, tym niemniej woda w akwarium powinna być dobrze filtrowana i systematycznie podmieniana. Ponadto należy dbać o utrzymywanie temperatury oscylującej w granicach 24-27°C oraz pH na poziomie 7.0.

Tęczanka neonowa nie jest wymagająca w hodowli i bardzo chętnie przyjmuje różne rodzaje pokarmu – zarówno suchego, mrożonego, jak i żywego. Stanowi więc dobry wybór dla hobbystów posiadających akwarium słodkowodne.

Tęczanka Boesemana

Tęczanka Boesemana, określana również mianem „tęczanki wspaniałej” (zapewne ze względu na jej wyjątkowe ubarwienie), zasiedla w naturze przybrzeżne strefy jezior Ayamaru w Papui Zachodniej. Jej ciało jest bocznie spłaszczone z charakterystycznymi płetwami górną i dolną, ciągnącymi się od ogona do połowy tułowia. Wyróżnia się efektownym, intensywnym ubarwieniem, przechodzącym od ciemno pomarańczowego, niemalże czerwonego koloru w tylnej części ciała, poprzez opalizujący żółto-niebieski w części środkowej, aż do niebiesko-szarej głowy. Standardowo osiąga długość do 12 cm.

Akwarium dla tęczanki Boesemana powinno być jak największe – najlepiej ponad 120-litrowe, z gęstą roślinnością oraz sporą ilością miejsca do pływania. Jest to typowa ryba ławicowa, dlatego najlepiej czuje się w otoczeniu innych osobników tego samego gatunku (co najmniej 8-10). Nie zachowuje się agresywnie wobec innych ryb, więc można ją umieścić także w akwarium towarzyskim. Jest natomiast wrażliwa na wszelkie zanieczyszczenia wody, dlatego należy dobrze filtrować i często podmieniać wodę. Najlepsza temperatura to w tym przypadku 25–29°C, zaś pH od 7,0 do 8,0.

Tęczanka Boesemana żywi się większością pokarmów: suchym, mrożonym oraz żywym, jednak jej dieta powinna być urozmaicona.

Tęczanka czerwona

Tęczanka czerwona (Glossolepis incisus) jest gatunkiem endemicznym zasiedlającym niemal wyłącznie jezioro Sentani oraz jego dopływy w Indonezji. Zamieszkuje strefy przybrzeżne wód wpływających do tego tropikalnego jeziora, w miejscach obficie porośniętych roślinnością. Samiec ma rdzawoczerwone, metaliczne ubarwienie, z kolei u samiczki dominują odcienie brązowe. Ciało tych ryb jest bocznie spłaszczone, a ich wielkość nie przekracza raczej 15 cm.

Tęczanka czerwona należy do ryb o pokojowym usposobieniu, zatem może być hodowana w akwarium towarzyskim. Ponieważ należy do ryb ławicowych, należy umieścić w zbiorniku około 8-10 osobników. Im lepsze będą warunki i bardziej zbliżone do naturalnych, tym zdrowsze oraz intensywniej wybarwione będą nasze okazy.

Akwarium dla tego gatunku powinno być duże (ok. 200 litrow), z gęstą roślinnością, a także znaczącym obszarem do pływania. Jeśli chodzi o parametry wody, wskazana jest średnio twarda o temperaturze 23-28°C.

W jadłospisie tęczanki czerwonej warto uwzględnić zwłaszcza pokarm żywy, który ta ryba preferuje, aczkolwiek nie pogardzi też pokarmem w innej postaci.

Nietuzinkowym rozwiązaniem może być akwarium z obsadą złożoną z wielu gatunków ryb z rodziny tęczankowatych. Taka kompozycja prezentuje się doprawdy spektakularnie!

Foto wyróżniające: Claudia Wollesen / Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Miejskie akrobacje traserów. Na czym polega parkour?
Miejskie akrobacje traserów. Na czym polega parkour?
Są takie osoby, dla których miejska dżungla to idealne miejsce do uprawiania niezwykłej aktywności fizycznej, jaką bez wątpienia jest parkour. […]
Punktowanie tarczy – jak liczyć punkty w darcie?
Punktowanie tarczy – jak liczyć punkty w darcie?
Dart to nie tylko wprawne oko oraz celny rzut – ta gra wymaga także umiejętności matematycznych. Podpowiadamy, jak nie pogubić […]
Systemy monitoringu: Zadbaj o bezpieczeństwo swojego otoczenia
Systemy monitoringu: Zadbaj o bezpieczeństwo swojego otoczenia
Zadbaj o bezpieczeństwo i spokój ducha. Wybierz system monitoringu - Twoje oczy i uszy, gdy Ciebie nie ma.
Ostatnie wpisy