ABC brydża – krótki kurs dla początkujących
BrydżSporty umysłowe
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

ABC brydża – krótki kurs dla początkujących

W karty można grać dla przyjemności lub dla nutki rywalizacji. Brydż to jedna z niewielu karcianych gier zespołowych. Oto krótki poradnik dla początkujących.

Chcesz grać w brydża? Znajdź parę!

Do gry w brydża potrzebne są cztery osoby. Jednak ta gra jest wyjątkowa. W innych rozgrywkach każdy przeważnie gra na siebie. W tym przypadku gra się w parach. Zawodnicy przy stoliku do gry rozsadzeni są w taki sposób, aby po swojej lewej stronie mieć osobę z drużyny przeciwnej. Niestety, jeżeli chcesz nauczyć się grać w brydża, musisz znaleźć kompana, z którym stworzysz drużynę. Zawsze pozostaje Ci także rozgrywka internetowa. W wielu miastach działają kluby brydżowe zrzeszające miłośników tej karcianej gry. Jeżeli brakuje Ci towarzystwa do kart, możesz zapisać się do klubu, gdzie będziesz mieć szansę doskonalenia techniki gry pod okiem doświadczonych graczy.

Jak grać w brydża?

Do gry w brydża, prócz czterech graczy, niezbędna będzie także pełna talia kart licząca 52 sztuki. Karty rozdawane są pomiędzy wszystkich graczy, zatem każdy otrzymuje do ręki 13 kart. Najmocniejszym kolorem w brydżu są piki, natomiast najsłabszym – trefle. Podczas gry następują kolejne rozdania, a zadaniem każdego z graczy jest oszacowanie, ile lew będzie w stanie wziąć. O wygranej decyduje to, czy para, która zadeklarowała kontrakt, zdoła zgromadzić wystarczającą ilość lew. Jeżeli tak się nie stanie, to rozdanie wygrywa drużyna przeciwna.

Gra w ciemno – jakie karty ma partner?

Kluczowym elementem rozgrywki brydżowej jest współpraca pomiędzy graczami tej samej drużyny. Jest ona o tyle utrudniona, że podczas licytacji, nie wiadomo, jakie karty posiada nie tylko przeciwnik, lecz tajemnicą pozostaje także to, co w ręce trzyma kompan z drużyny. Podczas rozgrywanej partii nie można ustalać strategii z innym członkiem. Jedyne komunikaty, które są dozwolone, to te, które dotyczą sygnałów wistowych oraz odzywek licytacyjnych.

Jak przebiega licytacja w brydżu?

Zanim drużyny przystąpią do rozgrywki, odbywa się licytacja. Jako pierwsza licytuje osoba, która rozdawała karty, a następnie licytują kolejni gracze, zgodnie z ruchem wskazówki zegara. Licytacja zakończy się wówczas, gdy troje z graczy spasuje, czyli nie będzie przebijać licytacji. W sytuacji, gdy wszyscy siedzący przy stole spasują, wówczas trzeba rozdać karty jeszcze raz, a licytacja zaczyna się od początku.

Licytacja może przebiegać na dwa sposoby. Kolejne osoby mogą zwiększać ilość szacowanych lew, a także przebijać kolor atu. Warto w tym miejscu pamiętać o tym, że najstarszą kartą w brydżu jest pik. W licytacji chodzi o to, aby ustalić, o ile więcej lew weźmie się od przeciwnika, przy czym wiążący wynik dotyczy całej drużyny, a nie poszczególnego gracza.

Algorytm licytacji naturalnej.
Można pobierać, powielać i wykorzystywać do szkolenia z zastrzeżeniem podawania…

Opublikowany przez Szkołę Brydżę Jarkę Kostrzewego Poniedziałek, 3 listopada 2014

Brydżowa rozgrywka, czyli jak zrealizować kontrakt

Jeżeli licytacja się już zakończyła (troje graczy musi spasować), to pora przystąpić do rozgrywki. Rozgrywający to ta osoba z pary, która pierwsza wskaże kolor (lub bez atu) w obowiązującym kontrakcie. Pozostali gracze to dziadek (partner rozgrywającego) oraz obrona (drużyna przeciwników). Rozgrywkę rozpoczyna gracz siedzący po lewej stronie od rozgrywającego. Następuje tzw. wist. Kolejny etap to wyłożenie na stół kart przez dziadka, w taki sposób, aby były widoczne – to partner dziadka, czyli rozgrywający, podczas partii korzysta z dwóch talii. Lewę bierze ten zawodnik, który na stół wyłoży najstarszą kartę. Jeżeli parze udało się zrealizować zapisany wcześniej kontrakt, to otrzymuje punkty. Gdy zawodnicy zebrali mniej lew, niż zadeklarowali, wówczas punkty trafiają do drużyny przeciwnej.

Brydż – dlaczego jest tak wyjątkowy?

Niektórzy są zdania, że gra w karty to strata czasu, inni wskazują wyłącznie na towarzyski aspekt tej formy rozgrywki. Należy jednak pamiętać o tym, że gra w brydża to doskonały trening logicznego myślenia, który przyda się graczom w każdym wieku! Chcesz nauczyć się grać w brydża? Zapisz się do klubu brydżowego lub poszukaj darmowego samouczka!

Foto wyróżniające: Sigismund von Dobschütz / Wikipedia

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Samotne wieczory już nigdy nie będą nudne! Gry planszowe dla singli
Samotne wieczory już nigdy nie będą nudne! Gry planszowe dla singli
Mogłoby się zdawać, że gry planszowe są przeznaczone dla minimum dwóch graczy. Otóż producenci planszówek wyszli naprzeciw potrzebom współczesnego gracza […]
Zapałać miłością do… zapałek – o fenomenie modelarstwa zapałczanego
Zapałać miłością do… zapałek – o fenomenie modelarstwa zapałczanego
Niepowtarzalne modelarstwo. Tego nie uczą w szkole ani na kursach. Sprawdź, na czym polega modelarstwo zapałczane.
10 najciekawszych gier planszowych dla dzieci
10 najciekawszych gier planszowych dla dzieci
Zastanawiasz się, jaka gra planszowa dla dzieci jest najlepsza? Oto nasz ranking 10 najciekawszych planszówek dla najmłodszych!
Ostatnie wpisy