Tata Steel Chess 2021: Niespodziewana porażka Dudy, remis Wojtaszka
News
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Tata Steel Chess 2021: Niespodziewana porażka Dudy, remis Wojtaszka

Wciąż czekamy na pierwszy triumf reprezentanta Polski w tegorocznej edycji prestiżowego turnieju szachowego w holenderskim Wijk aan Zee. W drugiej rundzie Radosław Wojtaszek zremisował z Norwegiem Aryanem Tarim, natomiast Jan-Krzysztof Duda sensacyjnie przegrał z debiutującym w turnieju Tata Steel Chess Szwedem Nilsem Grandeliusem.

To było starcie dwóch najlepszych szachistów Polski i Szwecji. Grający białymi figurami Duda otrzymał mata od zawodnika, który po raz pierwszy uczestniczy w zawodach organizowanych w Wijk aan Zee. Dzięki wygranej w 40 posunięciach nad arcymistrzem z Wieliczki, Nils Grandelius został samodzielnym liderem turnieju.

„Wybrałem może mało ambitny debiut. Wydawało mi się, że jest dobry na przeciwnika, ale okazało się, że zagrałem zbyt miękko. Z czasem pojawiały się kolejne mikroproblemy, nie zareagowałem na nie optymalnie i stało się. Jutro spotykam się z Fabiano Caruaną, który dzisiaj wygrał. Na fali, będzie na pewno chciał powtórzyć sukces. Muszę spokojnie zagrać czarnymi. Zobaczymy” – skomentował Jan-Krzysztof Duda.

Niedziela niestety nie była udana dla naszego arcymistrza.

Nils Grandelius wygrał po raz drugi i z kompletem punktów…

Opublikowany przez Jan-Krzysztof Duda Niedziela, 17 stycznia 2021

Wojtaszkowi udało się zaś uratować remis w konfrontacji z najniżej sklasyfikowanym uczestnikiem Tata Steel Chess 2021 – Aryanem Tarim. Polsko-norweski pojedynek był najdłuższym niedzielnym meczem i trwał ponad 6 godzin, w trakcie których obaj szachiści wykonali po 68 posunięć!

„Jestem zadowolona, że udało się zremisować. To była dla niego ciężka partia, trudna sytuacja. Natomiast wiadomo, że Radek też miał swoje szanse na początku, możliwości uzyskania przewagi” – oceniła występ Wojtaszka jego żona, znakomita reprezentantka Rosji Alina Kaszlinska, cytowana przez serwis sport.tvp.pl.

Podziałem punktów zakończyła się też potyczka mistrza świata, Norwega Magnusa Carlsena z Davidem Antonem Guijarro. Hiszpanowi udało się uniknąć porażki, mimo iż znajdował się w gorszym położeniu.

W poniedziałkowym spotkaniu trzeciej rundy Radosław Wojtaszek zmierzy się z Holendrem Jordenem Van Foreestem, który przed rokiem zajął w Wijk aan Zee czwartą lokatę. Tym razem Polak zagra białymi figurami. Dudę czeka z kolei mecz z zajmującym obecnie trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Fabiano Caruaną.

Zdjęcie wyróżniające: ME w szachach błyskawicznych – materiały prasowe

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Podstawowe wyposażenie i akcesoria żeglarskie – bez tego nie wyruszaj w rejs!
Podstawowe wyposażenie i akcesoria żeglarskie – bez tego nie wyruszaj w rejs!
Tegoroczne wakacje zamierzasz urozmaicić sobie wypadem na żagle? Jeśli to Twój pierwszy rejs, to stajesz przed trudnym zadaniem skompletowania ekwipunku […]
Aktualne przepisy dotyczące koronawirusa – na jaki sport możesz sobie pozwolić?
Aktualne przepisy dotyczące koronawirusa – na jaki sport możesz sobie pozwolić?
Chcesz się dowiedzieć, jakie obostrzenia obowiązują w obiektach sportowych? Odpowiadamy.
Kamera sportowa – jaką wybrać?
Kamera sportowa – jaką wybrać?
Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jakie kamery sportowe są dostępne na rynku, na co zwrócić uwagę przy zakupie, sprawdź cechy dobrego sprzętu tego rodzaju i zobacz jakie główne zalety takiej kamery wyróżniamy.
Ostatnie wpisy