Trening darta – jak doskonalić technikę rzutu?
DartGry towarzyskie
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Trening darta – jak doskonalić technikę rzutu?

Niezależnie od tego, czy grasz profesjonalnie, półzawodowo, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z dartem, odpowiednia technika rzutu jest kluczem do sukcesu. W końcu na tym właśnie opiera się cała dyscyplina – na celnym rzucie lotką do tarczy.

Sposób trzymania lotki

Przede wszystkim nie istnieje coś takiego, jak jeden prawidłowy sposób trzymania lotki. Dla każdego dartera jest to sprawa czysto indywidualna. Wielu początkujących graczy trzyma strzałkę jak długopis – dwoma palcami. Jest to całkowicie poprawne, szczególnie podczas stawiania pierwszych kroków z dartem.

Niezależnie od wybranej techniki, najważniejsze, aby chwyt był naturalny i wygodny. Jeśli podchodzisz do tablicy i zastanawiasz się nad ułożeniem lotki w dłoni, to znak, że trzeba nad tym popracować.

Prawidłowa postawa

Podobnie jest z ustawieniem stóp. Ilu darterów – tyle sposobów. Niektórzy ustawiają się prostopadle do linii rzutu, niektórzy równolegle, a inni pod lekkim kątem. Wybierz pozycję, która jest dla ciebie najbardziej komfortowa. 

O celności rzutu decyduje to, jak „pracujesz” swoim ciałem. Jedna noga powinna być wysunięta bardziej do przodu, a druga zostaje z tyłu, dla utrzymania równowagi. Jeśli jesteś osobą praworęczną, opierasz ciężar ciała na prawej nodze, a lewą tylko się podtrzymujesz (analogicznie dla graczy leworęcznych). 

Pamiętaj, aby nie odrywać tylnej nogi od podłoża podczas rzutu – stracisz wtedy równowagę, a lotka poleci w innym kierunku niż zamierzony. Tym bardziej nie kołysz się na boki, nie bujaj, nie podskakuj. Im więcej takich dodatkowych elementów wdrożysz do techniki rzutu, tym trudniej będzie Ci się skupić na samym rzucie. Mózg będzie musiał zapamiętać zbyt wiele czynników, a ty będziesz tracił koncentrację i w wyniku tego – celność.

Sposób rzucania

Sprawą kluczową jest odpowiedni ruch ręki podczas wykonywania rzutu. Jedyną częścią ciała, która powinna wykonywać ruch, jest ręka rzucająca (ewentualnie można lekko pochylić sylwetkę ciała do przodu). Przy czym należy pamiętać, że cała siła rzutu wychodzi ze stawu łokciowego. Bark pozostaje nieruchomy, przedramię porusza się w linii prostej, wypuszczasz lotkę z dłoni, a ręka podąża za wykonanym rzutem. Strzałka porusza się po paraboli – im mocniej rzucisz, tym łuk będzie mniejszy.

Musisz wykonać jeden precyzyjny ruch z umiarkowaną siłą – wtedy bez problemu trafisz w cel. Bardziej zaawansowani gracze dokładają jeszcze ruch nadgarstka w celu przyspieszenia lotu rzutki. Polecamy jednak najpierw wypracować sobie podstawy, ponieważ dodatkowy ruch nadgarstka byłby kolejnym elementem, który musisz kontrolować.

Trening „w pigułce”

Zastanów się, jakie rezultaty chcesz osiągnąć. Postaw sobie cel długoterminowy i krótkoterminowy. Przykładowo, możesz zaplanować sobie:

Cel długoterminowy:

  • zwycięstwo w lokalnych zawodach w darcie,
  • pobicie własnego rekordu w ilości celnych rzutów pod rząd.

Cel krótkoterminowy:

  • wypraktykować sobie powtarzalny rzut w pole potrójnie punktowane,
  • osiągać pułap 100 pkt. podczas jednej serii rzutów,
  • trafić wszystkie pola pod rząd, kończąc na bullseye.

Mając określone cele, możesz ułożyć sobie indywidualny plan treningu. Wypracuj sobie własną technikę trzymania lotki, ustawienia stóp i sposobu rzucania. Może najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie akurat chwyt z dwoma palcami na baryłce, postawa prostopadła do linii rzutu i lekki zamach ręką do tyłu przed samym rzutem?

Gdy będziesz już czuł się całkowicie komfortowo, obierz swój cel na tarczy i trenuj – w końcu trening czyni mistrza. Swoje wyniki możesz zapisywać w notesie, dzięki czemu będziesz wiedział, ile razy trafiłeś.

Zdj. główne: Afif Kusuma/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Buty sportowe męskie – dlaczego warto je mieć w swojej szafce?
Buty sportowe męskie – dlaczego warto je mieć w swojej szafce?
Wygodne i efektowne buty sportowe powinny znaleźć się w każdej męskiej szafie. Czym warto się kierować, szukając najlepszych? Sprawdź nasze rady i dowiedz się dlaczego! 
ABC survivalu: Jak pozyskać i uzdatnić wodę w terenie?
ABC survivalu: Jak pozyskać i uzdatnić wodę w terenie?
Bez wody nie ma życia. Co zrobić, gdy na wyprawie skończy się woda butelkowana? Jak pozyskać krople niezbędne do przetrwania? Sprawdź nasze wskazówki!
Jak minikomputery mogą zrewolucjonizować twoje hobby z elektroniką?
Jak minikomputery mogą zrewolucjonizować twoje hobby z elektroniką?
Odkryj, jak innowacyjne technologie minikomputerów mogą zrewolucjonizować Twoje doświadczenia z elektroniką oraz jak wprowadzenie ich do Twojego hobby może zwiększyć produktywność i cieszyć większą kreatywnością.
Ostatnie wpisy