Jazda na lonży – czy rzeczywiście bywa nudna i uciążliwa?
JeździectwoSporty elitarne
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jazda na lonży – czy rzeczywiście bywa nudna i uciążliwa?

Jazda na lonży to nieodłączny element treningu dla początkujących pasjonatów jeździectwa. Ćwiczenie kształci odpowiednie nawyki i pomaga wyczuć ruchy konia. Sprawdź, dlaczego jeszcze warto zaangażować się w taką formę treningu i czego można się podczas niego nauczyć.

Na czym polega jazda na lonży?

Standardowo jedna z pierwszych lekcji jeździectwa obejmuje jazdę na lonży. Zajęcia trwają czasem nawet kilka godzin, gdyż stanowią istotny element nauki ruchów podczas dosiadania konia. Jazda na lonży odbywa się w taki sposób, że instruktor trzyma konia na specjalnie przygotowanej, długiej linie i utrzymuje jego kurs jazdy. W tym czasie zawodnik siedzi na koniu i uczy się przyjmowania poprawnej postawy. W tym czasie jeździec nie musi sterować zwierzęciem, a może w pełni skupić się na sobie. Program szkoleniowy nie pozwala ominąć lekcji jazdy na lonży, ponieważ podczas tego typu zajęć młody zawodnik uczy się najważniejszych jeździeckich nawyków. Mogłoby się wydawać, że zajęcia stają się z czasem nużące i uciążliwe, jednak są one kluczowym elementem nauki jeździectwa i podstawą do samodzielnego powodowania konia.

Nawet wyszkolony, sportowy koń potrzebuje regularnej pracy na lonży. Dobrze przeprowadzona praca z ziemi pomaga usunąć…

Opublikowany przez KJW Faworyt Ewa Manoryk Niedziela, 13 maja 2018

Czego można się nauczyć podczas jazdy na lonży?

Ten etap szkolenia skupia się na wypracowaniu w zawodniku wszystkich niezbędnych podczas jazdy nawyków. Instruktor jeździectwa skupia się na spokojnym wprowadzeniu zwierzęcia w stały ruch i pracę nad postawą zawodnika. Młody jeździec ma okazję wyczuć konia, nauczyć się podążania za jego ruchami, sterowania nim i złapania prawidłowego kontaktu.

Podczas jazdy na lonży można nauczyć się m.in. różnych rodzajów dosiadu, anglezowania w kłusie, wysiadywania kłusa ćwiczebnego, trzymania wodzy, łapania strzemion oraz poruszania się bez nich. Istotnym elementem nauki jest także ćwiczenie poprawnej postawy, czyli skupienie się na utrzymaniu prostych pleców, pięt w dole, łokci przy ciele i wykonywaniu spokojnych ruchów rękami.

Jazda na lonży uczy równowagi, poprawia koordynację ruchową i pomaga wypracować stabilną postawę podczas kłusu konia. Cała wiedza opanowana podczas nauki jazdy na lonży pozwala zbudować pewność siebie podczas dosiadania konia oraz ułatwia swobodne przejście do kolejnych etapów szkolenia jeździeckiego.

Jazda na lonży nie tylko dla początkujących

Ćwiczenie dosiadania konia to także istotna część treningu bardziej doświadczonych jeźdźców. Większa świadomość ciała i znajomość rytmu jazdy konia pozwala doskonalić umiejętności. Zdobyte podczas jazdy doświadczenie umożliwia jeszcze lepszą koncentrację na ruchach zwierzęcia oraz wychwycenie indywidualnych błędów zawodnika. Dzięki temu można nad nimi pracować i spróbować je ostatecznie wyeliminować. Udoskonalanie szczegółów może dotyczyć niezauważalnych na pierwszy rzut oka detali, które wyczuwa tylko koń, na przykład to, że podczas jazdy zawodnik siedzi silniej na jednej kości kulszowej.

Dla zawodników jeżdżących na zaawansowanym poziomie jazda na lonży jest tak samo ważnym elementem treningu, jak dla adeptów jeździectwa. Dzięki regularnym zajęciom zawodnik ma szansę skupić się na szczegółowych aspektach jazdy i efektywnie poprawić swój styl. Jazda na lonży jest także przydatna podczas poznawania się z nowym zwierzęciem i łapania z nim harmonii ruchów.

Jazda na lonży nie musi być nudna!

Nauka jazdy konnej nigdy się nie kończy, nawet dla najbardziej doświadczonych zawodników. Jazda na lonży nie jest nużącą formą treningu, a okazją do dopracowania detali w jeździe i poprawy harmonii jazdy z danym koniem.

Wraz z instruktorem jeździectwa podczas jazdy na lonży można wiele się nauczyć, poszerzyć swoje umiejętności oraz zyskać większą pewność siebie podczas jazdy. W trakcie zajęć zawodnik pracuje nad koordynacją ruchów, równowagą podczas jazdy, skupia się na utrzymaniu prawidłowej postawy ciała i szkoli ogólną technikę jazdy.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie produkty warto włączyć do diety?
Jakie produkty warto włączyć do diety?
Odkryj korzyści płynące z diety bogatej w produkty pełnoziarniste. Dowiedz się, jak łatwo i smacznie włączyć je do codziennego jadłospisu.
Jak spakować się na wyjazd weekendowy?
Jak spakować się na wyjazd weekendowy?
Sztuka pakowania się jest bardzo ważna, bo pozwoli Ci na optymalne zagospodarowanie niewielkiej przestrzeni.
Kręglowy elementarz, czyli co trzeba wiedzieć przed pierwszą rozgrywką
Kręglowy elementarz, czyli co trzeba wiedzieć przed pierwszą rozgrywką
Kręgle stanowią zazwyczaj jedno z naszych pierwszych skojarzeń na hasło „gry towarzyskie”. Nie jest ono bezpodstawne, wszak w tej popularnej […]
Ostatnie wpisy