Rozmaite gry karciane od zarania dziejów stanowią powszechny i lubiany sposób spędzania wolnego czasu. Dziś opowiemy o klasycznej karciance, która skradła serca tysięcy, czyli popularnych kierkach. Co warto o nich wiedzieć?
Kierki to gra karciana przeznaczona dla czterech osób. Co ciekawe – w przeciwieństwie do większości karcianek – celem gry jest zdobycie… jak najmniejszej liczby punktów. Krótko mówiąc, w rozgrywce chodzi o regularne pozbywanie się kart w kolorze czerwo, czyli francuskiego kiera – stąd zresztą nazwa tej gry.
Podczas tradycyjnej gry w kierki wykorzystuje się pełną talię, a więc 52 karty. Jak nietrudno zatem obliczyć, każdy z uczestników otrzymuje 13 kart. Hierarchia poszczególnych kart jest standardowa i przebiega od dwójki do asa. Od razu po rozdaniu każdy gracz musi wybrać trzy karty ze swojej talii, a następnie przekazać je sąsiadowi z lewej strony. Rozgrywkę rozpoczyna gracz posiadający dwójkę trefl. Każdą lewę zdobywa gracz rzucający najwyższą kartę o tym samym kolorze, co karta rozpoczynająca rundę. Po rozegraniu w ten sposób 13 lew zostają podliczone punkty – uczestnicy otrzymują jedno „oczko” za każdą kartę w kolorze kier, zaś na konto gracza, który ma damę pik, trafia aż 13 punktów.
Rozgrywka dobiega końca, gdy któryś z graczy przekroczy ustaloną wcześniej granicę, która najczęściej wynosi 100 punktów. Jak wspomnieliśmy na początku, wygrywa osoba z najmniejszą liczbą punktów. Wyjątkiem jest sytuacja, w której któremuś z uczestników uda się zgromadzić wszystkie spośród punktowanych kart – wówczas zostaje mu odjęte całe 26 punktów!
Jak prawie każda popularna karcianka, kierki na przestrzeni lat doczekały się pokaźnego szeregu odmian. Jednym z najbardziej znanych wariantów jest odmiana stosowana w serwisie Kurnik.pl. Już na wstępie mamy do czynienia ze sporą różnicą, jeśli chodzi o obowiązujące zasady, wygrywa tu bowiem gracz z największą liczbą punktów. Dodatkowo w tej wersji na jedną rozgrywkę przypada 11 rund. Ciekawostkę stanowi zaś fakt, że po 7 zakończonych lewach, w których zdobywa się jedynie punkty ujemne, następuje tzw. odgrywka pozwalająca zdobycie punktów dodatnich.
Na świecie można spotkać jeszcze mnóstwo innych odmian gry w kierki, których zasady w mniejszym lub większym stopniu różnią się od siebie. Najczęściej występujące innowacje to m.in. pozbawienie graczy możliwości zagrania karty punktowanej w pierwszej lewie, możliwości rozpoczęcia lewy od zagrania kiera czy konieczność zagrania damy pik przy pierwszej okazji. Ilu ludzi, tyle różnych wariantów gry w kierki, w związku z czym przed rozpoczęciem danej rozgrywki warto ustalić zasady, które będą w niej obowiązywały – w przeciwnym razie może dojść do niepotrzebnych nieporozumień.
Zdj. główne: Jack Hamilton/unsplash.com