Wspinaczka ściankowa – jak przygotować się do pierwszego wejścia?
Hobby przygodoweWspinaczka
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wspinaczka ściankowa – jak przygotować się do pierwszego wejścia?

Wspinaczka ściankowa to doskonały sposób na aktywne spędzanie czasu wolnego. Dodatkowo aktywność tego typu jest w stanie skutecznie wzmocnić i wyrzeźbić ciało. Wbrew powszechnemu przekonaniu, jest to sport w pełni bezpieczny. Jak rozpocząć przygodę ze ścianką wspinaczkową? Podpowiadamy!

Wspinaczka ściankowa – co to takiego?

Sztuczna ściana wspinaczkowa najczęściej ma postać specjalnie zbudowanego do tego celu obiektu, ściany budynku, szybu windy lub wieży ciśnień. Składa się ona z rusztowania opartego o ścianę lub dach, do którego przytwierdzone są płyty ze sklejki, na których umieszczona została siatka otworów z nakrętkami kołowymi. Tworzą one specjalne gniazda, w których znajdują się śruby z łbami imbusowymi mocującymi chwyty. Do czynienia możemy mieć również z panelami wspinaczkowymi wykonanymi z innych tworzyw sztucznych.

Wspinaczka ściankowa jest aktywnością w pełni bezpieczną. W czasie wspinania, dana osoba jest zabezpieczona przy pomocy lin asekuracyjnych, a niekiedy również materacy. Warto również zdawać sobie sprawę z tego, że aktywność tego typu z powodzeniem mogą wykonywać osoby początkujące. Wbrew pozorom, kluczową kwestią są tutaj nie wytrzymałe ręce, lecz mocne nogi. Silne dłonie odgrywają kluczową rolę wyłącznie w przypadku nieco trudniejszych tras. Ważne wtedy są także silne barki oraz plecy. Dlaczego warto spróbować swoich sił we wspinaczce ściankowej? Sport ten równomiernie kształtuje mięśnie całego ciała i daje mnóstwo przyjemności.

WSPINACZKA – sport dla dzieci i dorosłych

Wspinaczka jest sportem, który nie obciąża nadmiernie organizmu. Zarówno w…

Opublikowany przez Wpinka Ścianka Wspinaczkowa Niedziela, 28 lipca 2019

Niezbędne wyposażenie wspinaczkowe

By móc korzystać ze ścianki wspinaczkowej, nie ma konieczności zakupu sprzętu. Wszystkie niezbędne akcesoria można wypożyczyć na miejscu w cenie kilku złotych. Koszt pojedynczego wejścia wynosi około 15-30 złotych. Uwaga! Część ścianek udostępniania jest wyłącznie osobom po ukończonym kursie wspinaczkowym. Jest to wydatek rzędu 300 złotych. Bazowe szkolenie wraz z instruktorem kosztuje około 30 złotych. Trwa ono ok. godzinę. W jego trakcie instruktor pokazuje, w jaki sposób należy wiązać węzły oraz prezentuje sposób asekuracji „na wędkę”.

Jaki strój najlepiej sprawdza się podczas wspinaczki ściankowej?

Najlepiej, aby strój do wspinaczki był luźny i nie krępował ruchów. Co do butów, muszą być ciasne i dobrze przylegać do stopy. Jeżeli chodzi o koszty sprzętu do wspinaczki, za uprząż zapłacimy między 150 a 400 złotych. Wybierając ją, szczególną uwagę należy zwrócić na obecność certyfikatów takich jak EN, CE czy UIAA. Niemniej istotna kwestia to odpowiednie dopasowanie jej rozmiaru do szerokości bioder. Godny polecenia jest w szczególności sprzęt wyposażony w mechanizm klamrowy.

Kolejne akcesoria, bez których nie obędzie się żaden miłośnik ścianek wspinaczkowych to karabinek oraz sprzęt asekuracyjny, taki jak kubek, kubek wraz z dodatkowym uchwytem, ósemka, płytka oraz przyrząd samozaciskowy. Karabinek z kształtu przypomina gruszkę i jest blokowany przy pomocy zamka. Aby w należyty sposób spełniał swoją funkcję, musi mieć oznaczenie HMS.

Rodzaje ścianek wspinaczkowych

Możemy mieć do czynienia z 2 rodzajami ścianek wspinaczkowych: bulderową oraz linową. Jeżeli chodzi o pierwszą z nich, ma wysokość około 5 metrów i jest zabezpieczona materacami, które skutecznie chronią w razie upadku. Na ściankę tego typu wspina się bez liny zabezpieczającej. Trasy bulderowe samodzielnie tworzy osoba, która się wspina. Może również skorzystać z już ułożonych.

Jeżeli chodzi o drugie ścianki – linowe, w ich przypadku jest to wspinanie na wędkę. Odbywa się wraz z asekuracją. Lina jest tu prowadzona przez asekuranta do stanowiska znajdującego w górnej części ściany. Następnie wraca do uprzęży osoby wspinającej się. Ważne, aby osoba asekurująca była również odpowiednio doświadczona we wspinaczce ściankowej.

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
„Śląski brydż” wraca do łask – jak zagrać w skata?
„Śląski brydż” wraca do łask – jak zagrać w skata?
Grać w wojnę, makao czy pokera potrafi niemal każdy, ale czy dasz radę opanować reguły rządzące skatem? Oto „śląski brydż” w pigułce!
Od zatruć po ochwat – o najczęstszych chorobach koni i przypadłościach w jeździectwie
Od zatruć po ochwat – o najczęstszych chorobach koni i przypadłościach w jeździectwie
Koń to nie zabawka. Sprawdź, jak o niego zadbać. Tłumaczymy wymagane podstawy!
Rozwój przemysłowej automatyki dzięki nowoczesnym komponentom elektronicznym
Rozwój przemysłowej automatyki dzięki nowoczesnym komponentom elektronicznym
Przemysłowa automatyka rewolucjonizowana przez nowoczesne komponenty elektroniczne. Odkryj ich potencjał!
Ostatnie wpisy