Hobbyhood / Zajęcia rekreacyjne / Akwarystyka /
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Paletki – arystokracja wśród ryb

Paletki to piękne, poruszające się z gracją, powolnie i majestatycznie pływające ryby. Są bardzo łagodne – nie atakują nawet małych stworzeń. Ze względu na niezwykłe ubarwienie oraz nietypowy kształt są już od wielu lat bardzo popularnym i chętnie hodowanym przez akwarystów gatunkiem.

Paletki posiadają wysokie, bocznie spłaszczone ciało o niemal okrągłym profilu w kształcie dysku, stąd też inna nazwa przyporządkowana tym rybom – „dyskowce”. Możemy spotkać kilkadziesiąt odmian kolorystycznych tego gatunku, niektóre niezwykle rzadkie i w efekcie bardzo drogie. W naturalnym środowisku wyróżnia się pięć typów:

– zielony
– niebieski
– brązowy
– Heckla
– abacaxi

Te okoniokształtne, słodkowodne ryby z Ameryki Południowej zamieszkują fragmenty rzek o spokojnym nurcie wody, zakola oraz rozlewiska. Występują we wszystkich trzech dominujących typach wód amazońskich: czarnych, białych i czystych wodach stojących lub wolno płynących. Są to zazwyczaj wody bardzo miękkie i kwaśne, nasycone garbnikami.

Paletki preferują siedliska bogate w roślinność, wśród zatopionych drzew i korzeni. Przebywają w strefie przybrzeżnej, przy stromych brzegach. Są to ryby stadne, dlatego najlepiej trzymać je w akwariach jednogatunkowych i hodować w grupie co najmniej 5-6 osobników – z nich dobierze się bowiem para. Wyselekcjonowane w ten sposób dwie sztuki można hodować w osobnym akwarium.

Zbiornik dla dyskowców powinien być wysoki (co najmniej 50 cm) i mieć pojemność ok. 180-200 litrów. Wypełniony szerokolistnymi, dużymi, pojedynczo rosnącymi roślinami i zawierający dekoracje z korzeni, zapewnia rybom możliwość ukrycia się za i pomiędzy nimi. Podłoże powinno być z drobnego żwirku o ciemnej barwie, oświetlenie zaś umiarkowane. Woda lekko kwaśna (pH 5,5-6,0), miękka o temperaturze 28-30°C, bardzo dobrze natleniona, o stabilnych parametrach fizyczno-chemicznych. Musi być również regularnie podmieniana (np. raz w tygodniu wymiana około 15% wody).

Paletki, inaczej dyskowce mają bardzo specyficzną budowę ciała: są waskie, wysokie (15-20cm) i różnobarwbe. To osobniki…

Opublikowany przez Animals24.pl Środa, 10 sierpnia 2016

Ulubionym przysmakiem paletek jest pokarm zwierzęcy i taki powinien odgrywać znaczącą role w ich żywieniu. Dieta dyskowców powinna być jednak urozmaicona i składać się z dobrej jakości pokarmów suchych, żywych, mrożonych, a także roślinnych. Złe zestawienie pokarmów wpływa niekorzystnie na ogólnie pojęty proces trawienia, a co za tym idzie, staje się szkodliwe dla całego ustroju ryb. Gdy nie zadbamy o dietę roślinną, u naszych okazów może pojawić się choroba układu trawiennego zwana dysko bakteriozą. Dlatego też paletki są rybami dość trudnymi w hodowli.

W akwarium paletki dobierają się w pary, po czym składają ikrę na dużej, płaskiej powierzchni, takiej jak liść, kamień, czy szyba akwarium. Jak wszystkie pielęgnicowate, mają silnie rozwinięty instynkt opieki nad potomstwem. Para pomaga młodym już w czasie wylęgu. Chwyta pyskiem jajo zmiękczając jego otoczkę, a wyklute larwy przenosi i przykleja do oczyszczonej powierzchni. Bardzo ciekawy jest sposób karmienia narybku. Skóra obojga rodziców zawiera szaro-żółtawą wydzielinę bogatą w odżywcze substancje proteinowe. Narybek żywi się właśnie tą wydzieliną. Jest to niezapomniany widok, gdy gromadka maleńkich rybek pływa wokół rodziców i obskubuje ich boki. W czasie, gdy jedno z rodziców karmi młode, drugie regeneruje zapasy odżywczej wydzieliny. W ten sposób para karmi młode, dopóki te nie zaczną samodzielnie zdobywać pokarmu.

Szereg różnych ciekawych cech, jak oryginalny kształt, sposób poruszania się, spokój w zachowaniu, wielość i piękno barw, obyczaje godowe, sposób opieki nad potomstwem, wreszcie niespotykany sposób odżywiania się narybku czyni te majestatyczne ryby wyjątkowymi, stąd też paletki określane są jako „królowe Amazonii” albo „pływające klejnoty”. I rzeczywiście, na to dostojne miano w pełni zasługują.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Losowe artykuły