Paletki – arystokracja wśród ryb
AkwarystykaZajęcia rekreacyjne
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Paletki – arystokracja wśród ryb

Paletki to piękne, poruszające się z wyjątkową gracją majestatyczne ryby. Są bardzo łagodne – nie atakują nawet małych stworzeń. Ze względu na niezwykłe ubarwienie oraz nietypowy kształt są już od wielu lat bardzo popularnym i chętnie hodowanym przez akwarystów gatunkiem.

Paletki charakteryzują się wysokim, bocznie spłaszczonym ciałem o profilu w kształcie dysku, stąd też inna nazwa przyporządkowana tym rybom – „dyskowce”. Istnieje aż kilkadziesiąt odmian kolorystycznych tego wyjątkowego gatunku, niektóre niezwykle rzadkie i w efekcie bardzo drogie. W naturalnym środowisku wyróżnia się pięć typów:

– zielony
– niebieski
– brązowy
– Heckla
– abacaxi

Te okoniokształtne, słodkowodne ryby pochodzące z Ameryki Południowej zajmują głównie fragmenty rzek o spokojnym nurcie wody, zakola oraz rozlewiska. Można zatem natknąć się na nie we wszystkich dominujących typach wód amazońskich: czarnych, białych i czystych wodach stojących bądź wolno płynących (przeważnie są to wody bardzo miękkie i kwaśne, bogate w garbniki).

Paletki zasiedlają miejsca bogate w roślinność, w pobliżu zatopionych drzew czy korzeni. Przebywają w strefie przybrzeżnej, przy stromych brzegach. Są to ryby stadne, dlatego najlepiej trzymać je w akwariach jednogatunkowych i hodować w grupie co najmniej 5-6 osobników – z nich dobierze się bowiem para. Wyselekcjonowane w ten sposób dwie sztuki można z kolei hodować w osobnym akwarium.

Zbiornik dla dyskowców powinien być wysoki (co najmniej 50 cm) i mieć pojemność ok. 180-200 litrów. Wypełniony szerokolistnymi, dużymi, pojedynczo rosnącymi roślinami i zawierający dekoracje z korzeni, zapewnia rybom możliwość ukrycia się za i pomiędzy nimi. Podłoże powinno być z drobnego żwirku o ciemnej barwie, oświetlenie zaś umiarkowane, zaś woda – lekko kwaśna (pH 5,5-6,0), miękka o temperaturze 28-30°C, bardzo dobrze natleniona, o stabilnych parametrach fizyczno-chemicznych. Musi być również regularnie podmieniana (np. raz w tygodniu wymiana około 15% wody).

Paletki, inaczej dyskowce mają bardzo specyficzną budowę ciała: są waskie, wysokie (15-20cm) i różnobarwbe. To osobniki…

Opublikowany przez Animals24.pl Środa, 10 sierpnia 2016

Ulubionym przysmakiem paletek jest pokarm zwierzęcy i właśnie takowy powinien przeważać w ich żywieniu. Dieta dyskowców powinna być jednak różnorodna i składać się z wysokiej jakości pokarmów suchych, żywych, mrożonych i roślinnych. Niewłaściwe zestawienie pokarmów wpływa bowiem niekorzystnie na cały proces trawienia, a w efekcie staje się szkodliwe dla ustroju ryb. Jeśli nie zadbamy o dietę roślinną, u naszych okazów może pojawić się np. choroba układu trawiennego zwana dysko bakteriozą. Między innymi dlatego paletki są rybami dość trudnymi w hodowli.

W akwarium paletki – po uprzednim dobraniu się w pary – składają ikrę na dużej, płaskiej powierzchni, którą mogą stanowić chociażby liść, kamień, czy nawet szyba akwarium. Jak wszystkie pielęgnicowate, ich instynkt opieki nad potomstwem jest silnie rozwinięty. Para wspiera młode już podczas wylęgu – rodzic chwyta pyskiem jajo, zmiękczając w ten sposób jego otoczkę, natomiast wyklute larwy transportuje i przykleja do oczyszczonej powierzchni. Bardzo ciekawy jest sposób karmienia narybku. W skórze obojga rodziców znajduje się szaro-żółtawa wydzielina zawierająca odżywcze substancje proteinowe i narybek żywi się właśnie tą wydzieliną. To doprawdy niezapomniany widok, gdy gromadka maleńkich rybek pływa wokół rodziców i obskubuje ich boki. W czasie, kiedy jeden z rodziców zajmuje się karmieniem potomstwa, drugi regeneruje pokłady odżywczej wydzieliny. W ten sposób para żywi młode, dopóki same nie zaczną pozyskiwać pokarmu.

Szereg różnych ciekawych cech, jak oryginalny kształt, sposób poruszania się, spokój w zachowaniu, wielość i piękno barw, obyczaje godowe, sposób opieki nad potomstwem, wreszcie niespotykany sposób odżywiania się narybku czyni te majestatyczne ryby wyjątkowymi, stąd też paletki określane są jako „królowe Amazonii” albo „pływające klejnoty”. I rzeczywiście, na to dostojne miano w pełni zasługują.

Foto wyróżniające: Wikipedia

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jaki blender z kielichem kupić?
Jaki blender z kielichem kupić?
Chyba nikt z nas obecnie nie wyobraża sobie kompletnego wyposażenia kuchni bez blendera. To niewielkie i zwykle poręczne urządzenie pozwala bardzo szybko posiekać, zmielić czy także poszatkować produkty.
300 punktów i basta! Najważniejsze zasady punktacji w kręglach
300 punktów i basta! Najważniejsze zasady punktacji w kręglach
Wybierasz się na kręgle z przyjaciółmi? Dowiedz się najpierw, jak przebiega rozgrywka. W naszym poradniku znajdziesz informacje zarówno o liczbie […]
Nanotechnologia: Przełom w świecie małych cząsteczek
Nanotechnologia: Przełom w świecie małych cząsteczek
Nanotechnologia: Rewolucja w mikroświecie, otwierająca drzwi do nieskończonych możliwości. Przygotuj się na przyszłość w rozmiarze nano!
Ostatnie wpisy