Artykuł sponsorowany
Zdrowa dieta i regularne, zbilansowane posiłki to podstawa dobrego samopoczucia. Dobrze skomponowane żywienie wpływa na poziom energii w ciągu dnia, wygląd cery, a nawet gospodarkę hormonalną organizmu. W obecnych czasach trudno jest prowadzić zdrowy tryb życia i odżywiać się tak, jak w teorii radzą wszyscy, ponieważ żywność jest teraz przetwarzana i modyfikowana, przez co traci swoje wartości odżywcze. Podpowiadamy, jak rozpoznać zdrową żywność oraz jak jej szukać.
Świeże produkty to najlepsze, co możesz jeść w ciągu dnia i powinno być ich w diecie jak najwięcej. W formie surowej są one doskonałym źródłem błonnika witamin oraz niezbędnych organizmowi składników mineralnych. Przekąski w postaci warzyw i owoców są nie tylko pożywne i zdrowe, lecz także łatwo dostępne i łatwe do zjedzenia w biegu. Jabłko, banan czy gruszka świetnie zaspokoją głód do czasu następnego posiłku i są dla ciała o niebo lepsze niż słodkie batony czy ciasteczka. Do takiej przekąski możesz dołączyć także źródło białka, na przykład masło orzechowe do owoców i hummus do warzyw. Najlepszymi dla zdrowia i najbogatszymi we wszystko, co najlepsze produktami, są superfoods. Mogą występować świeże lub w postaci suszonej albo sproszkowanej. Takie produkty zawierają mnóstwo witamin i mikroelementów, dzięki którym nawet mała ich ilość wystarczy do zaspokojenia dziennego zapotrzebowania.
Dietetycy ostrzegają przed podjadaniem między posiłkami i mówią o szkodliwości większości przekąsek. Są jednak sytuacje, w których nie da się uniknąć zjedzenia w biegu czegoś małego, by dotrwać do późnego obiadu bez głodu. Może to być mus owocowy w albo jogurt pitny, na przykład skyr. W postaci do picia skyr dostarczy Ci mnóstwo białka bez tłuszczu i nadmiernych ilości cukru, z kolei zwykły jogurt, kefir czy maślanka wzbogacą Twoją florę jelitową i dadzą uczucie sytości.
Świetną płynną przekąską dla wegan i osób z nietolerancją laktozy, są zdrowe napoje, na przykład smoothie czy soki z przecierem owocowo-warzywnym. Taka butelka napoju bomba witaminowa i doskonałe źródło błonnika w diecie. Jeśli smoothie jest dodatkowo wzbogacone o nasiona, na przykład chia, konopii czy lnu, można zaliczać je nawet, jako lekki posiłek, ponieważ dostarcza nie tylko węglowodanów, lecz także zdrowych tłuszczy i nieco białka.
Na półkach sklepowych nie brakuje produktów oznaczonych, jako bio, ekologiczne i zdrowe. Warto jednak wiedzieć, jakie produkty to rzeczywiście zdrowa żywność, a co jest po prostu chwytem marketingowym. Najzdrowsze jest zawsze jedzenie jak najmniej przetworzone, a najlepiej surowe, czyli niepoddane obróbce termicznej. Świetnym źródłem wartości odżywczych są suszone owoce, orzechy, batony owocowe lub musli.
Nic wspólnego ze zdrową żywnością nie mają produkty pełne białego cukru dosładzane syropem glukozowo-fruktozowym. Zamiast produktu słodzonego karmelem, lepiej jest postawić na przekąskę z miodem lub słodzikiem. Unikaj również wędlin i produktów mięsnych z niższą zawartością mięsa niż 90%.
Jeśli chcesz zdrowo się odżywiać, unikaj żywności wielokrotnie przetworzonej, ponieważ zawiera ona najmniej składników odżywczych i witamin. Dodatkowo zwracaj uwagę na to, by barwniki i aromaty w wybieranych przez Ciebie przekąskach były naturalne, a nie sztuczne lub “identyczne z naturalnymi”.
Zdjęcie główne: pexels.com/Ella Olsson