Bowling – elementarz początkującego kręglarza
Gry towarzyskieKręgle
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Bowling – elementarz początkującego kręglarza

Kręgle to gra, która staje się coraz popularniejsza w Polsce. Firmy organizujące imprezy integracyjne często decydują się na wybór kręgielni jako miejsca rozrywki dla pracowników. Sama rozgrywka nie jest skomplikowana i w uproszczeniu polega na tym, aby zbić wszystkie kręgle przy jak najmniejszej liczbie „kulnięć”. O czym jeszcze powinien wiedzieć początkujący kręglarz?

Na czym polega gra w kręgle?

Kręgle to odmiana gry w kule, której historia zaczyna się jeszcze w starożytności. Zadaniem gracza jest strącenie wszystkich kręgli, które stoją na końcu drewnianego toru. Zawodnik do dyspozycji ma tylko kulę o obwodzie 27 cali o różnej masie, dzięki czemu może wybrać taką, którą będzie mu najłatwiej opanować. Celem gracza jest strącenie wszystkich kręgli za pierwszym rzutem. Jeśli mu się nie uda, ma możliwość ponownego spróbowania realizacji zadania. Punkty liczone są w zależności od tego, ile rzutów gracz potrzebował do zbicia kręgli lub ile mu się udało zbić w dwóch rzutach. Rozgrywka toczy się przez dziesięć rund, a wygrywa ten, który uzbiera najwięcej punktów.

Zasady gry w kręgle

Jak już zostało wspomniane, gra w kręgle składa się z dziesięciu kolejek, w których każdy z graczy może oddać maksymalnie dwa rzuty. Ostatnia runda kończąca mecz jest wyjątkowa, ponieważ pozwala na dołożenie jeszcze jednego – trzeciego rzutu. Głównym założeniem i celem zawodników jest strącenie wszystkich dziesięciu kręgli przy pierwszym rzucie, ewentualnie w dwóch podejściach. Punkty liczone są za liczbę strąconych kręgli.

Punkty przyznaje się w sposób premiowy, pod warunkiem, że kręgle zostaną zbite już przy pierwszym podejściu. Wtedy gracz otrzymuje tak zwany strike, czyli od razu dziesięć punktów i podwójną ich liczbę za strącone pachołki w kolejnych rundach. Spare to sytuacja, kiedy graczowi udaje się strącić dziesięć kręgli w dwóch podejściach. Ostatnia runda, dziesiąta, pozwala zawodnikom na zdobycie dwóch dodatkowych rzutów, jeśli wcześniej uda im się zdobyć strike.

Do szczególnych sytuacji zalicza się split, który oznacza, że po pierwszym rzucie kręgle stoją tak daleko od siebie, że nie ma możliwości ich zbicia w kolejnym podejściu. Jeśli natomiast po drugim rzucie zostaną kręgle na placu, mówi się wtedy, że jest to open frame. Wynik uzyskany przez gracza w takiej rundzie jest równoważny z ilością zbitych kręgli. Bardzo istotne jest to, by podczas meczu przestrzegać linii spalonych rzutów. Określa miejsce, w którym powinna się zatrzymać stopa gracza. Ponadto na torze znajdują się dwie dodatkowe poziome linie w odległości 4,5 m i 3,6 m. Młodszym adeptom kręglarstwa znacznie łatwiej jest grać, gdy wybierają krótszy rozbieg. Tę dyscyplinę sportu uprawia się także w specjalnym obuwiu, którego podeszwa pozwala na minimalny poślizg.

Odmiany gry w kręgle

Dla wielu osób, które nie znają dobrze gry w kręgle, wydaje się, że jest tylko jedna klasyczna ich wersja. Tak naprawdę należy jednak rozróżnić dwa podstawowe rodzaje tej dyscypliny sportu. Bowling to klasyczna wersja, znana pod nazwą kręgle. W niej gracze mają do dyspozycji kule z trzema otworami i celują w dziesięć słupków. Klasyczne kręgle nieco się różnią, ponieważ w ich przypadku kula nie ma żadnego otworu na palce, a na torze ustawionych jest dziewięć pachołków. Grę można podzielić na jeszcze bardziej szczegółową klasyfikację, w której znajdują się kręgle parkietowe, klasyczne, bowling oraz bowls.

Jak dobrać kulę do gry w kręgle?

Podstawą gry w kręgle jest kula, którą rzuca się w stojące na końcu toru słupki. Bardzo istotne jest to, aby każdy gracz dobrał odpowiednią do swoich predyspozycji. Z pewnością na początku są z tym problemy, ponieważ trzeba wyczuć siłę rzutu oraz ciężar kuli. Ponadto należy zwrócić uwagę na odpowiednie ustawienie palców. Kciuk powinien w całości znaleźć się wewnątrz niej, natomiast palce środkowe mogą wchodzić maksymalnie do drugiej kostki. Dłoń powinna przylegać do kuli, nie ściskając jej, a jedynie kontrolując położenie i trajektorię podczas rzutu.

Czy wiesz że, aby dobrze grać w kręgle, należy dobrać kule, przede wszystkim w aspekcie wagowym i otworów, które się w…

Opublikowany przez AQUAPARK KALISZ Poniedziałek, 15 lipca 2019

Foto wyróżniające: snappygoat.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Siła umysłu i pięści – na czym polega boks szachowy (szachoboks)?
Siła umysłu i pięści – na czym polega boks szachowy (szachoboks)?
Szachoboks to jedna z najbardziej nietypowych dyscyplin sportowych, o której pierwsze wzmianki zaczęły się pojawiać już w latach 80. Popularność […]
Co zrobić, gdy w betonie pojawią się pęknięcia?
Co zrobić, gdy w betonie pojawią się pęknięcia?
Co zrobić, gdy uszkodzenia się pojawią? Jak je naprawić?
Microrasbora, Kirysek Pigmej, Gupik Endlera – idealne rybki do małego akwarium i krewetkarium
Microrasbora, Kirysek Pigmej, Gupik Endlera – idealne rybki do małego akwarium i krewetkarium
Ostatnio bardzo popularne stały się małe akwaria o pojemności do 60 litrów. Wynika to między innymi z faktu, że można […]
Ostatnie wpisy