ABC survivalu: Jak pozyskać i uzdatnić wodę w terenie?
Hobby przygodoweSurvival
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

ABC survivalu: Jak pozyskać i uzdatnić wodę w terenie?

Survival cieszy się rosnącą popularnością. To wyjątkowa przygoda, podczas której można pozyskać cenną wiedzę o tym, jak przetrwać w najtrudniejszych warunkach. Jesteś gotowy na solidną dawkę wiedzy?

Woda – źródło życia na naszej planecie

Wylegujesz się w sobotnie popołudnie na ulubionej sofie, a tu nagle zasycha Ci w gardle? Idziesz do kuchni, odkręcasz kurek z wodą i możesz cieszyć się chłodnym napojem, który ugasi pragnienie. Nie zawsze jednak pozyskanie wody jest takie proste. 

Na wyprawę w góry, wędrówkę poza miasto, czy wycieczkę rowerową zabierasz zapas wody. Odwodnienie to niebezpieczny stan, w którym organizm zaczyna funkcjonować w sposób nieprawidłowy. Dorosły człowiek powinien spożywać minimum 2 litry płynów każdego dnia. Są jednak sytuacje, w których zapotrzebowanie organizmu na wodę znacznie rośnie. Tak się dzieje np. podczas upałów. 

Co zrobić, gdy na wycieczce w górach skończy Ci się woda? Czy możesz napić się z każdego napotkanego po drodze strumienia? Jakie niebezpieczeństwa czyhają na Ciebie? 

Gdzie można w terenie znaleźć wodę? 

To zależy od tego, gdzie aktualnie się znajdujesz. Inne metody poszukiwania będą skuteczne w terenie płaskim, a inne w górach. Warto przygotować się na każdą okazję. Wówczas szanse na przetrwanie w ekstremalnej sytuacji znacznie wzrosną.

  • Rzeki, jeziora czy strumienie górskie to wody powierzchniowe – nigdy nie masz pewności, czy woda, która się w nich znajduje, jest czysta. Może być ona zanieczyszczona w różny sposób. Groźne są zarówno zanieczyszczenia mechaniczne, biologiczne, jak i chemiczne. 
  • Deszczówka – jeśli pada, to jesteś w dobrej sytuacji. Możesz do naczynia zebrać deszczówkę. Nie masz przy sobie żadnej miski, do której mógłbyś łapać spadające z nieba krople? Rozłóż na ziemi kawałek płachty biwakowej, jednak pamiętaj o tym, aby umieścić ją we wgłębieniu w ziemi. Wówczas złapiesz więcej wody.
  • Rosa – z rana na trawie spotkasz sporo rosy. Gdy nie masz co pić, możesz ją wykorzystać, aby choć odrobinę nawodnić organizm. Zlizywanie rosy bezpośrednio z roślin to sposób mało efektywny. Jak zatem pozyskać wodę? Wykorzystaj w tym celu kawałek chłonnej tkaniny. Dobrze sprawdzi się bawełna. Rozłóż ją na roślinach i poczekaj, aż wchłonie wodę. Następnie wykręć starannie materiał, a ściekającą wodę złap do miski.
  • Śnieg – wodę możesz pozyskać nie tylko z rosy, lecz także ze śniegu czy lodu. Potrzebujesz jednak sprawdzonego sposobu na to, aby stopić śnieg i lód. To nie problem, pod warunkiem, że masz przy sobie kuchenkę turystyczną lub potrafisz rozpalić ognisko w zimowych warunkach. Jeśli jednak nie masz szans na to, aby wzniecić ogień, wówczas nabierz śniegu do naczynia i umieść w ciepłym miejscu – pod kurtką lub w śpiworze. Po kilku chwilach ze zmarzniętej bryły otrzymasz płyn.

Uzdatnianie wody do picia

Pamiętaj o tym, aby nie pić wody, co do której nie masz absolutnej pewności, że jest czysta. Nawet woda z górskiej rzeki może wywołać biegunkę. Co zrobić, aby woda nadawała się do picia? Najprostszy sposób to jej przegotowanie. Możesz pozbyć się zanieczyszczeń z wody, gdy będziesz ją gotował przynajmniej przez 10 min. Inna opcja to filtry do uzdatniania wody czy specjalne tabletki, które rozpuszcza się w wodzie. Jeśli zaniedbasz uzdatnianie wody, to w najlepszym przypadku czeka Cię biegunka. Taka przygoda może też zakończyć się poważnym zatruciem.

Zdjęcie główne: Jens Johnsson/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
9 Ball Pool – na czym polega ta odmiana bilarda?
9 Ball Pool – na czym polega ta odmiana bilarda?
Dziewiątka to jedna z najpopularniejszych odmian amerykańskiego bilarda i obok ósemki stanowi trzon rozgrywek, szczególnie amatorskich. Sprawdź, na czym polega […]
Bowling – elementarz początkującego kręglarza
Bowling – elementarz początkującego kręglarza
Kręgle to gra, która staje się coraz popularniejsza w Polsce. Firmy organizujące imprezy integracyjne często decydują się na wybór kręgielni […]
Kataklizmy im nie straszne! Kim są preppersi?
Kataklizmy im nie straszne! Kim są preppersi?
Wielu z nas kojarzy preppersów jako nieco zwariowane osoby, które uzbrojone w znalezione uprzednio patyki biegają po lesie, rozpalają tam […]
Ostatnie wpisy