Jeżeli pasjonuje Cię gra w bilard, nie musisz ciągle umawiać się na partyjkę w klubie. Zainwestuj w odpowiedni stół i ciesz się rozgrywką we własnym domu. Skorzystaj z naszych podpowiedzi i postaw na optymalne rozwiązanie!
Precyzyjne określenie własnych potrzeb to pierwszy krok, jaki należy wykonać przed zamówieniem stołu bilardowego. Wbrew pozorom, rozwiązań dostępnych na rynku jest bardzo wiele. Jeżeli chcesz wybrać produkt na miarę swoich oczekiwań, to najpierw musisz te oczekiwania poznać. Decydując się na zakup pierwszego lepszego stołu bilardowego (np. tylko dlatego, że jego cena jest atrakcyjna), szybko możesz pożałować takiego wyboru. Dlaczego? Bo stół może chociażby okazać się za duży i nie zmieści się do pomieszczenia, w którym miał stać.
Metraż pomieszczenia do gry to nie jedyny aspekt, na który musisz zwrócić uwagę przy wyborze stołu bilardowego. Liczy się także charakter rozrywek. Interesuje Cię pool, snooker czy może mało popularny w naszym kraju karambol? W zależności od typu gry, potrzebny będzie inny stół.
W dostępnej ofercie można znaleźć stoły o wielkości od 5 ft do 9 ft. Decydując się na najmniejszy stół, musisz pamiętać o tym, że będzie on pasował do pomieszczenia o minimalnej powierzchni 12 m². Jeżeli pokój będzie mniejszy, to nawet gdy stół bilardowy się do niego zmieści, może się okazać, że rozgrywka nie będzie mogła być przeprowadzona w komfortowych warunkach.
Jeżeli interesują Cię produkty o różnorodnym zastosowaniu, to sprawdź stoły bilardowe, które w bardzo prosty sposób możesz przekształcić w stół jadalny lub konferencyjny. Są to stoły dwustronne, obrotowe. Wystarczy zaledwie chwila, aby od smacznej kolacji ze znajomymi przejść do rozgrywki bilardowej.
Jedną z ważniejszych kwestii przy wyborze stołu bilardowego na użytek domowy będzie materiał, z jakiego został wykonany. Może to być płyta drewniana albo płyta kamienna. W przypadku, gdy masz ograniczony budżet i nie możesz zbytnio poszaleć z wysokością wydatków, wybierz płytę drewnianą. Jest to o wiele tańsza opcja, a przy tym lżejsza. Łatwiejszy będzie zatem transport takiego stołu bilardowego.
Alternatywą jest domowy stół bilardowy z płytą kamienną. Zaletą takiego rozwiązania jest większa wytrzymałość oraz stabilność stołu. Jest to propozycja dla osób szukających solidnego produktu, który posłuży im do gry przez co najmniej kilka następnych lat.
Oprócz materiału, z jakiego wykonana jest płyta stołu, trzeba mieć na uwadze także rodzaj sukna. To właśnie od tego elementu zależy w dużej mierze komfort gry. Jeżeli sukno będzie słabej jakości, to może szybko ulec zniszczeniu i wówczas niezbędna będzie jego wymiana, co zawsze wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Profesjonalny stół bilardowy (także do użytku domowego) to wydatek minimum kilku-kilkunastu tysięcy złotych. Owszem, dostępne są także w sklepach sieciowych znacznie tańsze rozwiązania, jednak nie zaspokoją one potrzeb wymagających graczy.
Decydując się na zakup stołu bilardowego, inwestujesz w sprzęt, który będzie Ci służył przez kilka kolejnych lat. Warto jednorazowo wydać nieco więcej, aby nabyć produkt wyższej jakości, który będzie odporniejszy na uszkodzenia mechaniczne.
Lepsza jakość materiałów, jakie zostały użyte w procesie produkcji, to większa wytrzymałość stołu bilardowego. Aspekt ten jest szczególnie istotny w przypadku stołów, które mają być wykorzystywane do regularnej rozgrywki. Jeżeli jesteś prawdziwym pasjonatem gry w bilard, to z pewnością postawisz na jakościowe rozwiązania, a cena będzie miała dla Ciebie drugorzędne znaczenie.
Komfort rozgrywki zależy nie tylko od stołu bilardowego. Istotne jest także to, na jakie akcesoria się zdecydujesz. Zarówno kije bilardowe, jak i bile powinny być doskonałej jakości. Nie zapomnij również o trójkącie do układania bil na początku partii, a także o kredzie!
Zdjęcie wyróżniające: pxhere.com