Rodzaje chodu konia – który z nich jest najszybszy?
JeździectwoSporty elitarne
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Rodzaje chodu konia – który z nich jest najszybszy?

Koń może poruszać się na wiele sposobów. Prawidłowa komunikacja ze zwierzęciem i odpowiednie wyczucie jego tempa to podstawa w utrzymaniu dobrej relacji z wierzchowcem, dlatego każdy zainteresowany jeździectwem powinien znać podstawowe rodzaje chodu konia.

Chód konia to sposób, w jaki się porusza nie tylko na torze do jazdy, ale także podczas rekreacyjnych przejażdżek. Rozróżnienie poszczególnych rodzajów biegu konia może sprawiać trudność początkującym zawodnikom i amatorom sportu. Podział ten stanowi podstawę w nauce jeździectwa, ponieważ zawodnik musi wiedzieć, jak zachować się w trakcie każdego z biegów konia. Rodzaje chodów konia można podzielić na naturalne, czyli te, które zwierzę opanowało samodzielne oraz takie, które zostały wdrożone przez człowieka w trakcie prowadzenia szkoleń i treningów. Najczęściej wykorzystywanym podczas zawodów jeździeckich jest cwał, który zalicza się do naturalnego typu chodu. Cwał uznawany jest także za najszybszy z biegów, jakie może wykonać koń. W opozycji do niego znajduje się stęp, podczas którego koń maksymalnie osiąga prędkość około 6 km/h.

Galop

Najpopularniejszy rodzaj chodu, który są w stanie sklasyfikować osoby niezwiązane na stałe z jeździectwem. Galop to chód trzytaktowy, podczas którego koń wykonuje skoki kolejno, zmieniając fazy zawieszenia. Najczęściej chód rozpoczyna się od jednej z przednich nóg odpowiadającej kierunkowi jazdy. Jeśli koń wysunie nogę przeciwną do kierunku jazdy, można mówić o kontrgalopie. Przykładową kolejność poruszania nóg może być system: lewa tylna, prawa tylna i lewa przednia razem, prawa przednia i oderwanie wszystkich kończyn od ziemi. Po wykonaniu pełnej sekwencji zmieni się faza zawieszenia. Galop można podzielić na roboczy, pośredni, zebrany i wyciągnięty. Pierwszy z nich charakteryzuje się dużą równomiernością i rytmiką ruchu. Pośredni galop polega na wyciągniętych pojedynczych skokach, podczas gdy szyja i głowa zwierzęcia są lekko pochylone. W galopie wyciągniętym ten ruch jest bardziej widoczny, a szyja jest znacząco opuszczona. Najszybszym typem galopu jest galop zebrany, podczas którego koń może osiągać nawet 550 m/min. Znawcy jeździectwa wyróżniają także galop wyścigowy, zwany inaczej cwałem.

Cwał

Czterotaktowy chód jest pochodną galopu wyciągniętego, jednak podczas jego wykonywania koń rozbija ruch na cztery takty. Oznacza to, że w żadnym momencie cwału na podłożu nie znajdują się jednocześnie dwie nogi wierzchowca. Wynika to z prędkości, jaką osiąga podczas jego wykonywania. Uśredniona prędkość cwału to około 60 km/h. Rekordowym wynikiem jest prawie 70 km/h. Przykładową kolejnością ruchu jest: lewa tylna, prawa tylna, lewa przednia, prawa przednia i faza lotu, gdy wszystkie nogi są w powietrzu. Cwał jest najszybszym z chodów konia i jest najczęściej wykorzystywanym sposobem ruchu podczas wyścigów konnych. W trakcie jego wykonywania jeździec powinien przyjąć pozycję w półprzysiadzie, maksymalnie odciążając grzbiet konia.

C W A Ł❤️🤔 a cóż to jest?
Odpowiedzi szukajcie tutaj na dole⬇️.

Cwał – najszybsza odmiana chodu końskiego; występują 4…

Opublikowany przez Avinella.S Wtorek, 18 czerwca 2019

Kłus

Chód dwutaktowy, którego prędkość mieści się między stępem a galopem. Podczas jego wykonywania dwie przeciwległe nogi konia jednocześnie odbijają się od podłoża. Prawa tylna noga łączy się z lewą przednią i odwrotnie. Podobnie jak w przypadku galopu i stepu wyróżnia się 4 rodzaje: pośredni, roboczy, wyciągnięty i zebrany, które są uzależnione od pozycji szyi i głowy zwierzęcia. Dodatkowo kłus dzieli się ze względu na zachowanie jeźdźca. Kłus anglezowany występuje, gdy jeździec podskakuje na siodle co drugi takt. Rodzaj ćwiczebny stosuje się do wykonywania precyzyjnych manewrów, wówczas rider siedzi na siodle. Trzeci rodzaj następuje, gdy jeździec znajduje się w półsiadzie.

Stęp

Najwolniejszy z chodów konia. Stęp jest czterotaktowym sposobem poruszania się, podczas którego równocześnie kontakt z podłożem mają dwie kończyny. Średnia prędkość ruchu to około 100 m/min. Tak jak w przypadku innych chodów można wyróżnić 4 podstawowe rodzaje. W ruchu stępowym pojawia się także krok hiszpański, podczas którego koń wysoko podnosi przednie nogi. Ten rodzaj chodu nie podnosi kondycji fizycznej konia, a stanowi jedynie rzadki element niektórych pokazów jeździeckich. Dodatkowo warto pamiętać, że stęp jest wyjątkowo męczący dla zwierzęcia.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Sprzęt turystyczny, który nigdy nie zawodzi!
Sprzęt turystyczny, który nigdy nie zawodzi!
Wysoka jakość to jeden z ważniejszych czynników, jakim powinniśmy się kierować przy wyborze sprzętu turystycznego.
Jak wybór wysokiej jakości wiązek kablowych wpływa na efektywność różnych branż?
Jak wybór wysokiej jakości wiązek kablowych wpływa na efektywność różnych branż?
Dowiedz się, jak odpowiednie wiązki kablowe wpływają na efektywność działania przedsiębiorstw. Kieruj się wskazówkami naszych ekspertów, aby podjąć najlepszą decyzję.
Popularne oświetlenie LED – rodzaje i trendy na 2024 rok
Popularne oświetlenie LED – rodzaje i trendy na 2024 rok
Led czy halogen?
Ostatnie wpisy