Hobbyhood / Zajęcia rekreacyjne / Akwarystyka /
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Bojownik Wspaniały – jakie akwarium będzie dla niego najlepsze?

Bojownik jest słodkowodną rybką chętnie wybieraną przez dzieci. Trudno się temu dziwić, wszak jest to jedna z najciekawszych i najładniej wybarwionych ryb. Najpiękniejsze są samce, które mają długie, welonowate płetwy i intensywny kolor (czerwony, niebieski lub fioletowy). Choć ten rodzaj ryb nie ma wygórowanych wymagań, dzięki czemu może być hodowany nawet przez początkujących akwarystów czy dzieci w wieku szkolnym, to warto jednak przed zakupem zapoznać się z jego charakterystyką.

Bojownik – Wspaniały przyjaciel człowieka

Bojownik (Betta splendens) to rodzaj słodkowodnej ryby okoniokształtnej z rodziny guramiowatych (Osphronemidae). Jest to ryba labiryntowa, co oznacza, że może oddychać powietrzem atmosferycznym dzięki narządowi błędnikowemu, zwanemu właśnie labiryntem. W związki z tym może zasiedlać nawet wody ubogie w tlen. W środowisku naturalnym występuje w wodach azjatyckich – od Pakistanu i Indii, przez Półwysep Malajski, aż do Korei. Można spotkać ją w wodach stojących, zarośniętych gęstą roślinnością, o spokojnym nurcie, w sadzawkach, małych stawach, kanałach, czy na polach ryżowych. Osiąga wielkość 6-7 cm i żyje przeciętnie około 2 lat. Na długość jego bytowania duży wpływ ma temperatura wody.

Bojownik – jak sugeruje zresztą sama jego nazwa – jest bardzo agresywny wobec innych samców swojego gatunku. Toczy zacięte walki, które niejednokrotnie kończą się śmiercią. W Azji organizowane są nawet spektakularne walki samców! Decydując się zatem na jego domową hodowlę, trzeba uwzględnić silny terytorializm samców. Dlatego tak ważne jest, aby w akwarium przebywał tylko jeden samiec. Dla dorosłego osobnika odpowiednia wielkość zbiornika to co najmniej 20 litrów. Samice zwykle znoszą się nawzajem bez większych problemów, toteż mogą być trzymane razem. Co ciekawe, w odpowiednich warunkach mogą one zmienić swoją płeć!

Przedstawiciele gatunku betta splendens preferują temperaturę wody oscylującą w granicach 25–28 °C (stąd zwykle wymagane jest ogrzewanie, ponieważ w niższych temperaturach zdarza się, że rybom zaczynają rozpadać się płetwy), o odczynie pH 6,0–7,8. Są to ryby ciepłolubne, ale czasami mogą przebywać w chłodniejszej wodzie, jednak w temperaturze nie niższej niż 22 °C. Bojowniki są bowiem bardzo wrażliwe na skoki temperatury. Jakość i skład chemiczny wody jest dla nich mniej istotny, lubią natomiast jaśniejsze światło (0,5 W/l wody). Zalecany poziom wody w akwarium to około 20 cm. Woda powinna być cyklicznie odświeżana i lekko wprawiana w ruch. Korzystne byłoby również zastosowanie odpowiedniej filtracji (np. filtr kaskadowy).

W naturze bojownik jest gatunkiem drapieżnym i mięsożernym, dlatego w jego diecie przeważają pokarmy pochodzenia zwierzęcego, głównie drobne bezkręgowce, larwy owadów, zooplankton. Zjada też rureczniki, larwy komarów, ochotkę, wodzień, dafnie, artemię oraz narybek innych gatunków ryb. Nie unika pokarmów mrożonych, jak i suszonych.

Okazuje się, że Bojownik może być rybą bardzo towarzyską, z którą da się zaprzyjaźnić.

Jeśli chcemy, aby nasz samiec miał piękne, mocne i silne płetwy, możemy na krótki czas umieścić przy akwarium lustro, aby się w nim widział. Nasz ulubieniec – myśląc, że to jego rywal – będzie się wówczas stroszył, napinając swoje płetwy i w ten sposób wzmacniając je.

Bardzo często bojowniki wspaniałe hodowane są w miniaturowych, kilkulitrowych zbiornikach, bez dodatkowego wyposażenia czy roślin. Niestety, takie warunki są skrajnie niekorzystne dla zwierząt, dlatego odpowiednie i godne tych ryb są akwaria pico czy nano.

W jakim akwarium hodować bojownika?

Małe czy wręcz miniaturowe akwaria stają się coraz bardziej popularne. Ze względu na niewielkie rozmiary można je postawić praktycznie wszędzie. Nie wymagają dużych nakładów finansowych i nie są czasochłonne, a mogą stanowić prawdziwą ozdobę mieszkania.

Akwaria tego typu dają mnóstwo możliwości. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i pomysłowości. Niektórzy decydują się na wariant minimalistyczy. Wówczas do aranżacji wystarczy wykorzystać skałki lub korzenie i kilka roślin zielonych, łatwych w utrzymaniu (np. anubiasy, microzorium, rogatek, czy moczarka).

Można też wyznaczyć sobie ambitniejsze cele i pokusić się o akwarium, w którym będą piękne, zdrowe i kolorowe rośliny, stanowiące piękne tło dla Bojownika Wspaniałego. Jednak taki zbiornik będzie od nas wymagał lepszego wyposażenia i większego nakładu pracy. Potrzebne jest odpowiednie oświetlenie (0,5-0,1 W na litr wody), a istotne znaczenie ma także jego rodzaj. Poza standardowym oświetleniem emitującym światło „białe”, zaleca się zainstalować dodatkowe świetlówki lub panele LED emitujące światło niebieskie i czerwone. Taki sposób oświetlenia sprawi, że rośliny będą harmonijnie się rozwijały – liście będą dobrze wybarwione, a pędy grube. Rośliny należy regularnie nawozić. Ważne składniki pokarmowe to fosfor i potas (stosuje się także nawożenie CO2 – wówczas trzeba zaopatrzyć się w zestaw CO2 do akwarium). Warto natomiast podjąć ten trud, bowiem efekty mogą okazać się rewelacyjne!

Zdjęcie wyróżniające: Wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Losowe artykuły