Wełniane arcydzieła. Na czym polega filcowanie?
ArtystyczneZajęcia rekreacyjne
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wełniane arcydzieła. Na czym polega filcowanie?

Rękodzieło to jedno z tych hobby, które znalazło wielu nowych fanów w czasie izolacji związanej z pandemią koronawirusa. Wśród dziedzin, które zanotowały duży wzrost zainteresowania, znajduje się filcowanie. Na czym ono polega i jak rozpocząć swoją przygodę z tym rekreacyjnym zajęciem?

Krótka historia filcowania

Według dostępnych źródeł historycznych, filcowanie to jedna z najstarszych sztuk włókienniczych. W Europie i Azji technika była wykorzystywana jeszcze przed rozpowszechnieniem podstawowych tkanin. Filcowe dzieła – dywany, buty, czapki czy siodła wykonane przez mieszkańców gór Ałtaj – datowane są na około V-IV wiek p.n.e. Najczęściej wykorzystywane materiały pochodziły z włókien roślinnych, lnu, jedwabiu, czy bambusa.

Do Polski sztuka filcowania przybyła w okresie średniowiecza, najszybciej przemysł ten rozwijał się w Gdańsku. W tym czasie powstał zawód filcarzy, czyli osób zajmujących się produkcja filcu w dużych płatach. Popularność techniki filcowania wraz ze wzrostem popularności przemysłu mechanicznego znacznie spadła, ale, tak jak większość zapomnianych technik rękodzieła, powraca do łask i gromadzi coraz większe grono amatorów.

Na czym polega technika rękodzielnicza?

Najpopularniejsze techniki związane z tworzeniem filcowych dzieł to filcowanie na mokro, na płasko lub za pomocą igły. Warianty można wykorzystywać osobno lub łączyć kilka sposobów przy jednym projekcie. W przypadku techniki na mokro filc łączy się za pomocą wody z szarym mydłem i folii bąbelkowej, dzięki czemu z łatwością powstają przyjemne w dotyku elementy ubrań czy pluszowe zabawki dla dzieci.

Filcować można także na płasko, tworząc poziome obrazki ozdobne, które świetnie sprawdzają się jako forma ocieplenia wyglądu każdego pomieszczenia. Stworzone dzieła są oryginalne i niepowtarzalne, toteż stanowią małe dzieła sztuki. Filcowanie za pomocą igły najlepiej sprawdza się podczas tworzenia przestrzennych konstrukcji, takich jak figurki, zabawki, ozdobne gadżety czy pokrycia na przyrządy domowe, na przykład wazon, ramkę do zdjęć czy cukiernicę.

Filcowanie na sucho – fantastyczna technika! Pozwala zrobić chociażby taką sikoreczkę. I to całkiem podobną do prawdziwej 🙂

Opublikowany przez Zosiak Środa, 5 maja 2021

Niezbędne przyrządy do filcowania

Filcowanie należy do zajęć, które wymagają większego nakładu czasu aniżeli finansów. Koszt zakupu podstawowych produktów oraz narzędzi jest niewielki, a ich zużycie dotyczy tylko wykorzystywanych materiałów, tkanin i włókien.

Osoby chcące rozpocząć swoją przygodę z filcowaniem powinny koniecznie zainwestować w zakup uchwytu do igieł, gąbki / podkładki, gruszki do wody, folii bąbelkowej, odpowiednich form wzorniczych, nożyczek, lupy oraz specjalnej igły z wypustkami. Na rynku dostępnych jest kilka najpopularniejszych modeli w różnych rozmiarach, a każdy z nich sprawdza się przy użyciu innego materiału. Wypustki umieszczone na igle istotnie pomagają w chwytaniu pojedynczych włókien i wciąganiu ich do środka konstrukcji.

W zależności od planowanej wielkości projektu należy użyć większych bądź mniejszych igieł. Do niezbędnych przyborów, które pozwalają na stworzenie wymarzonego dzieła, należy także materiał. Dobrze dobrana tkanina ułatwia bowiem pracę i umożliwia realizację nawet najbardziej wymagających projektów filcowych.

Jaki materiał wybrać?

Najpopularniejszą tkaniną używaną podczas filcowanie jest wełna, a szczególnie rozchwytywane są naturalne włókna zakupione w specjalnych sklepach, których jakość jest potwierdzona stosownym certyfikatem. Wełna może pochodzić z sierści zwierząt i najczęściej występuje w formie specjalnie stworzonych kulek lub loków.

Na rynku dostępna jest także wełna czesankowa lub zgrzebna, która jest przyjemniejsza w dotyku oraz lepiej sprawdza się jako materiał do wykonania szalików, czapek, rękawiczek, skarpet czy grubszych swetrów. W sprzedaży można znaleźć także wełnę roślinną pochodzącą z lnu, soi, pokrzywy chińskiej, bawełny czy bambusa. Charakteryzuje się ona większą twardością i mocniejszym splotem, dlatego łatwiej wykonuje się z niej przestrzenne konstrukcje, figurki, ozdoby czy filcowe obrazki.

Zakupione materiały można samodzielnie barwić lub kupić już gotowe kolory, których wybór jest bardzo szeroki.



Foto wyróżniające: Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kierki – tradycyjna gra karciana z nowymi odmianami. Poznaj najważniejsze zasady!
Kierki – tradycyjna gra karciana z nowymi odmianami. Poznaj najważniejsze zasady!
Trudno o bardziej tradycyjną i lubianą grę karcianą niż kierki. Oto wszystko, co należy o nich wiedzieć!
Jak skuteczność i bezpieczeństwo depilacji laserowej Venus Velocity zmieniają standardy w dermatologii estetycznej
Jak skuteczność i bezpieczeństwo depilacji laserowej Venus Velocity zmieniają standardy w dermatologii estetycznej
Dowiedz się, jak innowacyjna depilacja laserowa Venus Velocity ustanawia nowe standardy w dermatologii estetycznej, zapewniając skuteczność i bezpieczeństwo.
Wielobarwny świat pyszczaków
Wielobarwny świat pyszczaków
Pyszczaki to przepiękne i łatwe w hodowli ryby. Dowiedz się, jak przygotować im idealne środowisko do życia!
Tagi
Ostatnie wpisy